Kush merr më shumë vota nga të pavendosurit, PD apo PS, debat mes Neritan Sejaminit dhe Arbjan Maznikut

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Fakti se rreth 17% e të pyeturve në sondazhin e MRB-së rezultoi e papërcaktuar në prirjen e votës për Tiranën nxiti diskutime në emisionin Barometri Politik.

Nënkryetari i Bashkisë Tiranë, Arbjan Mazniku ishte i bindur se në përgjithësi ditën e votimit të pavendosurit kthehen pro qeverisë. Qëndrim që nxiti debat me drejtuesin e emisionit “Me pak Fjalë” Neritan Sejamini.

Duke marrë si pikënisje argumentin se “shumë qytetarë janë të lodhur nga qeverisja” Mazniku tha se “në rastin më të mirë ata kanë qenë votues të qeverisë” dhe “fushata zgjedhore me një program nga qeveria mundet që t’i kthejë ata sërish në votues”.

Argumenti tjetër i Maznikut ishte se një qytetar “pro” opozitës nuk ka prirje ta fshehë bindjen e tij dhe qëndrimet mund t’i ketë shfaqur prej kohësh. Me këtë ai këmbënguli se “shumica e pjesës së të pavendosurve janë më tepër në prirje të votojnë qeverinë”.

Mirëpo Sejamini kundërshtoi duke kujtuar si prirje të përgjithshme të shfaqur gjerësisht edhe në vende të tjera, të ashtuquajturën “swing vote” apo “votë e lëkundur”.

Sejamini ishte mosbesues nëse PS do të mund të fitojë më shumë vota nga grupimi i të papërcaktuarve. Ai tha se në përgjithësi ata nuk e pëlqejnë qeverisjen, pasi në të kundërtën do të shpreheshin. Sipas tij prirja e përgjithshme është të shkojnë “pro” opozitës.

Duke analizuar sjelljen e elektoratit në zgjedhjet e shkuara, MRB analizoi duke nxjerrë si projeksion të përgjithshëm PS-në fituese (49.6%) në Tiranë me diferencë 9.7% nga PD (39.9%). Analiza e MRB-së i jepte më shumë të drejtë Sejaminit, ku në përgjithësi më shumë vota i shkonin opozitës.


 

Etiketimet

Abazoviç duhet të dorëhiqet, ish-këshilltari: Tregoi papjekuri politike

Vasel Camaj, ish-këshilltar politik i Dritan Abazoviç tha se kryeministri shqiptar i Malit të Zi ka treguar shumë herë papjekuri politike, pasi nuk ka arritur ta...

Putin dhe XI në G20, samiti i parë global që kur Rusia pushtoi Ukrainën

Presidenti kinez Xi Jinping dhe ai rus Vladimir Putin kanë në plan të marrin pjesë në samitin e grupimit G20, që zhvillohet në nëntor...

Kosova s’është Katalonja, Kurti: Spanja nuk duhet të krahasohet me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për gazetën spanjolle El Pais se Spanja duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës për të vërtetuar...

TË FUNDIT

Abazoviç duhet të dorëhiqet, ish-këshilltari: Tregoi papjekuri politike

Vasel Camaj, ish-këshilltar politik i Dritan Abazoviç tha se kryeministri shqiptar i Malit të Zi ka treguar shumë herë papjekuri politike, pasi nuk ka arritur ta...

Putin dhe XI në G20, samiti i parë global që kur Rusia pushtoi Ukrainën

Presidenti kinez Xi Jinping dhe ai rus Vladimir Putin kanë në plan të marrin pjesë në samitin e grupimit G20, që zhvillohet në nëntor...

Kosova s’është Katalonja, Kurti: Spanja nuk duhet të krahasohet me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për gazetën spanjolle El Pais se Spanja duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës për të vërtetuar...

17-vjeçari shqiptar fiton 3 medalje ari në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes

Peshëngritësi shqiptar 17-vjeçar, Ertjan Kofsha ka fituar 3 medalje ari në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes për moshat U-15 dhe U-17, që po mbahet në...

Aksidentet në ujë, disa të paralizuar mes drejtuesve të motorëve e skafeve

Motorët e ujit dhe varkat nuk po dëmtojnë vetëm pushuesit e tjerë, por dhe drejtuesit e tyre. Në spitalin e traumës është shtuar dhe numri...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?