Projeksioni, si pritet të ndahen mandatet e deputetëve në Tiranë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Nëse zgjedhjet do të mbaheshin të dielën e ardhshme shumicën e mandateve në kryeqytet do të mund ta merrnin socialistët.

Kështu rezultoi nga sondazhi i tretë kombëtar i MRB-së për Euronews Albania. Kompania MRB analizoi të dhënat duke parashikuar edhe se sa mandate do të mund të marrë secila parti në zgjedhje për Tiranën.

Kështu projeksioni për kryeqytetin, nëse zgjedhjet do të mbaheshin të dielën është:

  • PS – 49.6% (Rez. 2017: 48.2%)
  • PD – 39.9% (Rez. 2017: 30.8%)
  • LSI – 7.4% (Rez. 2017: 13.4%)
  • Parti tjetër – 3.1% (Rez. 2017: 7.6%)

Projeksioni përfshin analizën përmes pyetjeve specifike edhe të votuesve të papërcaktuar në sondazh. Nga ky rezultat ndarja e mandateve për kryeqytetin do të ishte:

  • PS – 19 mandate
  • PD – 15 mandate
  • LSI – 2 mandate

Krahasuar me zgjedhjet e vitit 2017, ky projeksion e nxjerr PS-në me një diferencë më të ngushtë me PD-në – 9.7% nga 19.4%, – teksa LSI-ja dhe partitë e tjera pësojnë ulje – 7.4% nga 13.4%; 3.1% nga 7.6%.

Projeksioni, si pritet të ndahen mandatet e deputetëve në Tiranë? by Euronews Balkans

Metodologjia

Sondazhi i tretë i Euronews Albania pyeti në rang kombëtar 1015 persona në qarkun e Tiranës, zona urbane dhe rurale lidhur me mendimet e tyre për zgjedhjet e 25 prillit 2021. Intervistat u realizuan gjatë periudhës 25 shkurt – 12 mars dhe përfshinë 48.8% meshkuj dhe 51.2% femra me të drejtë vote.


Etiketimet

Deputeti mbështetës i Bashës merr pjesë në protestën e thirrur nga Berisha

Deputeti demorkat i qarkut të Korçës, Bledion Nallbati i cili nuk e ka mbështetur Sali Berishën, i është bashkuar protestës së sotme. Nga selia e...

Protestuesit mblidhen para selisë blu, kërkojnë largimin e Ramës

Para selisë së Partisë Demokratike janë mbledhur protestuesit e parë. Për Euronews Albania ata kanë treguar arsyet pse do t’i bashkohen sot protestës së orës...

BE kundër SHBA për abortin, miraton rezolutën për të drejtat e grave

Parlamenti Evropian ka aprovuar një rezolutë që dënon ashpër përkeqësimin e shëndetit seksual dhe atij riprodhues në Shtetet e Bashkuara dhe po ashtu cënon...

TË FUNDIT

Deputeti mbështetës i Bashës merr pjesë në protestën e thirrur nga Berisha

Deputeti demorkat i qarkut të Korçës, Bledion Nallbati i cili nuk e ka mbështetur Sali Berishën, i është bashkuar protestës së sotme. Nga selia e...

Protestuesit mblidhen para selisë blu, kërkojnë largimin e Ramës

Para selisë së Partisë Demokratike janë mbledhur protestuesit e parë. Për Euronews Albania ata kanë treguar arsyet pse do t’i bashkohen sot protestës së orës...

BE kundër SHBA për abortin, miraton rezolutën për të drejtat e grave

Parlamenti Evropian ka aprovuar një rezolutë që dënon ashpër përkeqësimin e shëndetit seksual dhe atij riprodhues në Shtetet e Bashkuara dhe po ashtu cënon...

‘Berisha do të flasë i fundit’, agjenda e protestës së sotme

Situata në Partinë Demokratike paraqitet e qetë, kur na ndajnë më pak se dy orë nga nisja e protestës në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Gazetari...