Drejtori i MRB për përjashtimin e Berishës: Bashës i jep kredite dhe fuqi prej udhëheqësi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetari i PD-së vendosi të përjashtojë nga grupi parlamentar ish-kryeministrin Sali Berisha për shkak të shpalljes “non grata” nga SHBA.

Drejtor i kompanisë MRB që ka zhvilluar sondazhe parazgjedhore me Euronews Albania, Dimitris Mavros, tha se ky vendim ka shkaktuar një konflikt mes z. Basha dhe asaj që po ndodh tani në PD.

“Mund të ketë një konflikt të vendimit të z. Basha dhe asaj që po ndodh tani brenda PD-së”, tha ai.

Ai thotë se në sondazhet e bëra para zgjedhjeve të 25 prillit, kryetari i PD-së nuk manifestonte forcë lidershipi dhe ky vendim shton Mavros i jep kredite të forta Lulzim Bashës.

“Në periudhën parazgjedhore, çfarë pamë nga sondazhet cilësore, pamë se z. Basha kishte mungesë lidershipi. Prandaj, ky vendim, edhe nëse përkohësisht krijon një pështjellim, më në fund i  jep kredite z. Basha në lidhje me fuqinë e tij udhëheqëse”, tha ajo.

Ai tha se në politikë “duhet të vrasësh babain politik” për të patur një peshë specifike.

“Sepse në fakt duhet ta “vrasësh babin tënd politik”  nëse duhet të jesh vetë dikush me një peshë specifike dhe nëse do ta jetosh vetë jetën tënde”, tha ai.


 

Etiketimet

Shefi i OKB-së: Dëmtimi i centralit të Zaporizhias do të ishte vetëvrasje

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres deklaroi se është shumë i shqetësuar për luftimet pranë uzinës bërthamore të Zaporizhia në Ukrainën jugore dhe...

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

TË FUNDIT

Shefi i OKB-së: Dëmtimi i centralit të Zaporizhias do të ishte vetëvrasje

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres deklaroi se është shumë i shqetësuar për luftimet pranë uzinës bërthamore të Zaporizhia në Ukrainën jugore dhe...

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

Zeka: Tensionet në Veri të koordinuara nga Kurti e Vuçiç për të fshehur dështimin

Analisti Milaim Zeka thotë se takimet në Bruksel mes liderit të Kosovës Albin Kurti dhe atij të Serbisë Aleksandër Vuçiç  nuk ka për qëllim...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?