Çfarë mendojnë shqiptarët për ‘Open Balkan’?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Thuajse dy në tre shqiptarë mendojnë se nisma ‘Open Balkan’ është në interes të Shqipërisë.

Gjetjet e ‘Barometrit’ të Euronews Albania tregojnë se shqiptarët e Shqipërisë kanë përgjithësisht mendim pozitiv për nismën e Ballkanit të Hapur.

44% e shqiptarëve mendojnë se ‘Open Balkan’ e përshpejton integrimin europian të rajonit.

Më shumë se gjysma (54%) besojnë se kjo nismë do rrisë volumin e turistëve nga rajoni që vizitojnë Shqipërinë, duke ndihmuar ekonominë e vendit.

Një nga tezat e diskutuara gjerësisht në publik është që nisma për ‘Open Balkan’ është e nxitur nga miliarderi George Soros. Kjo nuk ka gjetur shumë mbështetje mes shqiptarëve.

Pjesa më e madhe e tyre nuk e dinë (36%) nëse Soros ka lidhje me nismën apo jo. Thuajse një në tre shqiptarë (31%) e refuzojnë këtë tezë dhe vetëm 17% e të anketuarve janë dakord.

Gjetjet janë të Barometrit në Euronews Albania, realizuar në 20-30 nëntor 2021, kryer nga MRB dhe Data Centrum në nivel kombëtar, me 1000 intervista ballë për ballë.

LEXONI GJITHASHTU:

2 COMMENTS

  1. Nuk jemi kundra levizjes se lire,por do kishte vlere nese Serbia do e kishte njohur Kosoven.
    Ne kete rast ne duhej te ishim ne krah te Kosoves,jo ta linim vetem.
    Si perfundim mendoj se eshte veprim i gabuar,dhe dukemi te dobet si shtet per te qene ne krah te Kosoves.😕🇦🇱🇽🇰

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Elon Musk i rikthehet marrëveshjes për blerjen e Twitter

Miliarderi Elon Musk ka ndryshuar sërish mendjen rreth blerjes së Twitterit, dhe tani ka deklaruar se është i gatshëm të vazhdojë me procedurat për...

Zjarr në një magazinë bujqësore në Korçë

Një magazinë me produkte bujqësore në Petrushë, Korçë ka marrë flakë. 2 zjarrfikëse të Pogradecit dhe 1 e Maliqit kanë shkuar menjëherë në vendngjarje për...

Koreja e Jugut dhe SHBA lëshojnë raketa në përgjigje të Koresë së Veriut

Ushtria e Koresë së Jugut ka kërkuar falje pasi një lëshim i dështuar i raketës gjatë një stërvitjeje të përbashkët me Shtetet e Bashkuara...

TË FUNDIT

Elon Musk i rikthehet marrëveshjes për blerjen e Twitter

Miliarderi Elon Musk ka ndryshuar sërish mendjen rreth blerjes së Twitterit, dhe tani ka deklaruar se është i gatshëm të vazhdojë me procedurat për...

Zjarr në një magazinë bujqësore në Korçë

Një magazinë me produkte bujqësore në Petrushë, Korçë ka marrë flakë. 2 zjarrfikëse të Pogradecit dhe 1 e Maliqit kanë shkuar menjëherë në vendngjarje për...

Koreja e Jugut dhe SHBA lëshojnë raketa në përgjigje të Koresë së Veriut

Ushtria e Koresë së Jugut ka kërkuar falje pasi një lëshim i dështuar i raketës gjatë një stërvitjeje të përbashkët me Shtetet e Bashkuara...

Angelina Jolie akuzon Brad Pitt për abuzim në avionin privat

Angelina Jolie ka paraqitur dokumente gjyqësore duke akuzuar ish-bashkëshortin Brad Pitt se e kishte sulmuar atë dhe fëmijët e tyre në gjendje te dehur...

Raportet ruso-serbe do dobësohen pas fitores së Perëndimit e Ukrainës, thotë Kamberi

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se raportet mes Serbisë dhe Rusisë, do dobësohen pasi Perëndimi është i bashkuar dhe Ukraina...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?