Si e kalojnë shqiptarët festën e tyre të preferuar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

(86%) e shqiptarëve do e kalojnë festën e Vitit të Ri vetëm me familjen e tyre.

Masivisht shqiptarët (92%) do e festojnë ndërrimin e viteve në qytetin apo fshatin e tyre.

Vetëm 5% e të anketuarve thanë se për Vitin e Ri do shkojnë në një qytet apo fshat të ndryshëm nga ai ku jetojnë.

93% e shqiptarëve do e kalojnë festën e Vitit të Ri brenda Shqipërisë. Më pak se një në dhjetë prej tyre (6%) planifikojnë të udhëtojnë jashtë shtetit.

Destinacionet më të preferuara për qytetarët që do të udhëtojnë këtë fundvit, janë Italia (35%) dhe qyteti i Korçës (30%).

Gjetjet e Barometrit – realizuar në 20-30 nëntor 2021 nga MRB dhe Data Centrum në nivel kombëtar, me 1000 intervista ballë për ballë në familje – treguan se Viti i Ri është një nga festat e preferuara thuajse për të gjithë shqiptarët (96%).

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore. Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të...

Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e...

Katër policë të lënduar nga protesta në Shkup, thotë ministri maqedonas

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski deklaroi se 4 policë janë lënduar, si pasojë e protestës së dhunshme në...

TË FUNDIT

‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore. Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të...

Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e...

Katër policë të lënduar nga protesta në Shkup, thotë ministri maqedonas

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski deklaroi se 4 policë janë lënduar, si pasojë e protestës së dhunshme në...

Protestuesit në Shkup godasin forcat policore në hyrje të Parlamentit

Protestues të shumtë janë mbledhur para godinës së Parlamentit të Maqedonisë së Veriut, ku protestohet kundër propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë. Ata...

Parlamenti i Bashkimit Evropian miraton hyrjen e Kroacisë në eurozonë

Deputetët e Parlamentit Evropian kanë votuar pro kërkesës së Kroacisë për t'u bërë anëtare e eurozonës, teksa vendimi do të zbatohet plotësisht vitin e...