Çfarë presin shqiptarët nga viti 2022?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Më shumë se gjysma e shqiptarëve (53,3%) dëshirojnë më shumë të ardhura në vitin 2022. Punësimi apo nisja e një pune më të mirë është dëshira e dytë më e madhe për shqiptarët (21,3%). E treta, është largimi nga Shqipëria (11,9%).

Rezultatet janë të anketës së Barometrit në Euronews Albania, mbi pritshmërinë e qytetarëve për vitin e ri dhe të ardhmen apo mënyrën si e vlerësojnë vitin që lamë pas.

Mes atyre që duan që viti 2022 t’i sjellë më shumë të ardhrua, pjesa dërrmuese (84,8%) janë mbi 65 vjeç. Moshat e reja, nga 18 në 34 vjeç kanë shumë më pak dëshirë për më shumë të ardhura gjatë këtij viti, krahasuar me moshat 45 vjeç e sipër.

E kundërta ndodh me shqiptarët që dëshirojnë të largohen nga vendi gjatë këtij viti. Pjesa më e madhe e tyre (24,4%) përbëhet nga të rinj të moshave 18–24 vjeç. Numri i atyre që duan të largohen është shumë herë më i ulët në moshat nga 45 vjeç e sipër.

Rezultatet janë të anketës së zhvilluar për Barometrin e Euronews Albania – nga kompania MRB dhe DataCentrum – në datat 20 – 30 nëntor 2021 me 1000 intervista ballë për ballë në familje.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Flukset e turistëve të huaj, OBT rendit Shqipërinë të parën në Europë

Organizata Botërore e Turizmit e ka renditur Shqipërinë në vend të parë në Europë dhe të dytë në botë, përsa i përket normës së...

Covid-19 në vend, asnjë viktimë dhe 47 raste të reja në 24 orët e fundit

Asnjë viktimë dhe 47 raste të reja me Covid-19, janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë, bën me dije...

Sa paguhen mjekët në Gjermani?

Mjeku shqiptar, Rexhail Ramadani thotë se paga në Gjermani është shumë më e lartë sesa në Maqedoninë e Veriut, prej nga ku emigroi. Në një...

TË FUNDIT

Flukset e turistëve të huaj, OBT rendit Shqipërinë të parën në Europë

Organizata Botërore e Turizmit e ka renditur Shqipërinë në vend të parë në Europë dhe të dytë në botë, përsa i përket normës së...

Covid-19 në vend, asnjë viktimë dhe 47 raste të reja në 24 orët e fundit

Asnjë viktimë dhe 47 raste të reja me Covid-19, janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë, bën me dije...

Sa paguhen mjekët në Gjermani?

Mjeku shqiptar, Rexhail Ramadani thotë se paga në Gjermani është shumë më e lartë sesa në Maqedoninë e Veriut, prej nga ku emigroi. Në një...

Çumani: Qendra e fëmijëve jetimë në Borsh po privatizohet. Thirrja për Ramën e SPAK

Drejtor i Përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, Ilir Çumani, shprehet se qendra e fëmijëve jetimë në Borsh po gllabërohet nga...

Nisma e BE-së, karikues universal për celularët dhe tabletat nga viti 2024

Me një shumicë dërrmuese prej 602 votash pro, përballë 13 kundër dhe 8 abstenim, Parlamenti Evropian miratoi rregulla të reja për një karikues universal...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?