Shqiptarët, optimistë për të ardhmen

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

42% e shqiptarëve janë optimist për të ardhmen. ¼-ta janë pesimistë dhe 32% nuk e shohin të ardhmen as me optimizëm dhe as me pesimizëm.

Gjetjet janë të Barometrit në Euronews Albania, lidhur me si e vlerësojnë shqiptarët vitin që lamë pas dhe pritshmërinë e tyre për të ardhmen.

Të ndarë sipas partisë që votuan në zgjedhjet e fundit, rezulton se nuk ka thuajse fare socialistë që janë pesimistë për të ardhmen (3,7%). Edhe më optimistët mes shqiptarëve, janë sërish votuesit e Partisë Socialiste (68,5%).

Votuesit demokratë u shprehën më së shumti pesimistë (41%). Një e treta  e tyre (36%) nuk është as optimiste dhe as pesimiste për të ardhmen dhe pak më shumë se një e pesta e votuesve të PD (22%) e shohin të ardhmen me optimizëm.

Rezultatet janë të anketës së zhvilluar për Barometrin e Euronews Albania – nga kompania MRB dhe DataCentrum – në datat 20 – 30 nëntor 2021 me 1000 intervista ballë për ballë në familje.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...