Si e vlerësojnë shqiptarët vitin që lamë pas?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

44,2% e shqiptarëve e vlerësojnë vitin që lamë pas si as të mirë, e as të keq. Një në tre qytetarë e përjetuan mirë 2021-shin dhe thuajse një në çdo katër shqiptarë mendon se 2021-shi ishte një vit i keq për ta.

Gjetjet e Barometrit në Euronews Albania mbi vitin që lamë pas dhe pritshmërinë për vitin e ri, tregojnë se ata që janë të kënaqur me vitin 2021, janë kryesisht votues socialistë (50,8%). Më të pakënaqur janë votuesit neutralë (50%), ata demokratë (47,5%) dhe në fund votuesit socialistë (41,4%).

Viti 2021 ka qenë i mirë për thuajse të gjithë shqiptarët në marrëdhëniet e tyre familjare (94,4%), marrëdhëniet me partnerin/en (85,4%) si dhe për marrëdhëniet me kolegët (85%).

Ndryshe tregohet situata ekonomike e shqiptarëve. Një e treta e shqiptarëve (36,4%%) e ka përjetuar mirë ekonomikisht vitin që lamë pas. 42% e tyre nuk e vlerësojnë as mirë dhe as keq dhe 21,6% të tjerë e vlerësojnë 2021-shin si të keq sa i përket gjendjes së tyre ekonomike.

Sa i përket shëndetit, 63% e qytetarëve e kanë vlerësuar si të mirë vitin 2021 dhe vetëm një në dhjetë shqiptarë (10,3%) e ka vlerësuar si një vit të keq për ta personalisht.

Anketa u zhvillua për Barometrin e Euronews Albania – nga kompania MRB dhe DataCentrum – në datat 20 – 30 nëntor 2021 me 1000 intervista ballë për ballë në familje.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...