Pasojat politike që vijnë pas konfliktit Basha-Berisha në PD

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Përçarja mes Lulzim Bashës dhe Sali Berishës pritet të sjellë dhe një çarje të grupit parlamentar të Partisë Demokratike.

Nisur nga pozicionimi i deputetëve deri tani, Basha mund të ketë një grup prej 37 deputetësh ku janë një pjesë të cilët nuk janë shprehur publikisht në mbështetje të tij.

Nga ana tjetër, pjesë e grupit të Berishës janë 14 deputetë të cilët kanë dalë krah tij ose që janë përjashtuar nga funksionet në PD.

Tomor Alizoti, deputet i PD, deri tani është kritik ndaj Bashës por nuk ka një pozicion të qartë rreshtimi.

Ndërsa 7 deputetë të dalë nga lista e PD janë emra të aleatëve të saj. Pjesa tjetër e parlamentit janë 4 deputetë të LSI dhe 74 të mazhorancës qeverisëse.

Oerd Bylykbashi, deputeti i Partisë Demokratike, thotë se nuk ka një ndarje të grupit parlamentar. Sipas tij Basha nuk mund t’i përjashtoi nga grupimi.

Deputeti i Qarkut të Durrësit tha se “problemi” është tek ata që e cilësojnë veten “deputetë të Bashës” dhe jo “deputetë të PD”.

Politologu, Ermal Hasimja thotë se politikanët me integritet brenda PD nuk duhet ta lënë partinë në dorë të konfliktit mes Berishës dhe Bashës.

Studiuesi, Blendi Ceka shprehet se shumë figura të PD në 30 vite janë kthyer në zgjatim të dy liderëve.

Studiuesi, Redi Shehu u shpreh se “dy grupimet brenda PD do të bëjnë më shumë opozitën e opozitës se sa opozitën e mazhorancës”.

 

1 COMMENT

  1. Duhen zgjedhje te reja. Por çifti tashme i krijuar do te beje rezistence. Loja do te behet e qarte per shqiptaret kur te zgjidhet presidenti

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...