“Destinacion” viziton Kryeziun e Fushë Arrëzit, vendlindjen e At Shtjefën Gjeçovit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

I struktur mes kodrash jeshile ndodhet Kryeziu i Fushë-Arrëzit, një vend piktoresk jo shumë i njohur, i cili u eksplorua nga “Destinacion”.

Në këtë vend ka lindur At Shtjefën Gjeçovi, aty ndodhet kisha ku ndaloi Frang Bardhi shekuj më parë, si edhe lagjja e myslimanëve. Banorët katolikë bashkëjetojnë në mënyrë të shkëlqyer me myslimanët në Kryezi, dhe i thërrasin “kumbarë”.

Kryeziu ka natyrë fantastike, me bimësi të dendur, ajër të pastër dhe peizazhe mbresëlënëse.

Për të shkuar në Kryezi janë dy rrugë, njëra nga Vau i Dejës në Pukë dhe tjetra nga rruga e vjetër e Kukësit.

Shtigjet e Kryeziut njihen për bimët mjekësore, njëri prej të cilëve të nxjerr edhe në ujëvarën e Kryeziut.

Me ngrohtësinë e mikpritjes, Kryeziu pret turistë nga Shqipëria dhe e gjithë bota.

 

LEXONI GJITHASHTU:


Etiketimet

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

TË FUNDIT

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

Rikthehen në detyrë prokurorët e SPAK, Elvin Gokaj dhe Alfred Shehu

Gjykata e Lartë ka rrëzuar vendimin e shkallës së Apelit në Gjykatës Administrative që pezullonte nga detyra dy prokurorët e SPAK, Elvin Gogaj e...