“Destinacion” viziton tokat pjellore të Klosit, një vend i vogël me histori të lashtë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Nga Ilirët te koha e perandorit bizantin Justian, e më pas te Pushtimi Osman, Klosi është prekur nga rrymat e historisë. Rreth dy orë larg Tiranës, Klosi është i njohur për natyrën e gjelbër dhe pjellorinë e tokës, që e bën një vend të përshtatshëm për të jetuar, si edhe një pikë piktoreske turistike.

Në hyrje të Klosit çdo vizitor përballet me shumë vreshta e rrushi dhe pemë frutore si mollë, kumbulla, arra.

Një vend i veçantë në Klos është fshati Suç, emri i të cilit vjen nga fjala “gjakderdhje”, pasi thuhet se kohën e Pushtimit Osman, në Suç ka ndodhur një betejë e përgjakshme.

Në të majtë të rrugës, mbi kodër qëndron Kisha e Shën Nikollit, e ndërtuar në rrënojat e një kishe shumë të vjetër katolike, e cila u shkatërrua gjatë kohës së osmanëve. Në këtë vend janë zbuluar varreza monumentale, që mendohet se i përkasin epokës së Justinianit.

Por jo vetëm Suçi është fshat historik në Klos, pasi në shpellat e fshatit Skënderaj, gërmimet arkeologjike sugjerojnë se kishte varreza që i përkasin epokës së ilirëve.

Pranë rrugës kryesore, në Suç gjendet një lapidar historik, ku janë skalitur tre ngjarje të mëdha për atë krahinë: Kuvendi i Matit, në vitin 1911, Formimi i batalionit të Matit, në 1944 dhe Formimi i Këshillit drejtuar po në atë muaj, që ishte si qeveri lokale e krahinës dhe për të cilën banorët janë shumë krenarë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

TË FUNDIT

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

Bjellorusia është kërcënuar nga Ukraina, pretendon Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të shtunën se Ukraina ishte përpjekur të godiste objektet ushtarake në territorin bjellorus tre ditë më pare. Agjencia shtetërore...

Zbulohet bima e parë mishngrënëse që kap prenë nën tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar një bimë mishngrënëse që rrit nëntokë rrënjë që kapin gjahun, duke u ushqyer me krijesa nëntokësore si krimbat, larvat dhe brumbujt. Lloji i...