Destianacion eksploron Stëblevën e legjendave, historisë dhe pyjeve të thella

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

“Destinacion” shkeli në pyjet e Ahut, fushën e Draganit, liqenin malor dhe fshatin Zabzun ku ka lindur Qemal Stafa, por edhe trojet e prejardhjes së Kemal Ata Turkut.

Në Bjeshkët e kësaj zone ndahen malet e Dibrës, Librazhdit dhe Maqedonisë së Veriut.

Udhëtimi i “destinacion” është fokusuar në fshatrat e njësisë Stëblevë, fshatra të cilët i përkisnin Dibrës, por me reformën territoriale të vitit 2015 u bënë pjesë e Librazhdit. Në këtë zonë flitet përgjithësisht shqip, edhe pse si zonë e kap Golloborda.

Tokat e Fushë-Studenit që gjendet në këtë zonë, janë pjellore. Në stinën e vjeshtës patatja është ajo që kultivohet më tepër. Fushë-Studeni është vetëm 88 km nga Tirana dhe rruga kalon përmes Librazhdit.

Fushë-Studeni ka një liqen, tek i cili arrihet lehtësisht në këmbë. Pranë liqenit ka një park të bukur natyror, i cili mund të shfrytëzohet për piknik. Ky park është pjesë e Parkut Kombëtar Shebenik-Jabllanicë.

Në fshatrat përreth ka kulla të vjetra mbi 200-vjeçare, të stilit dibran, të ndërtuara me gurë.

Për shpellat në këtë zonë thonë se janë gjetur gjurmë që datojnë në shekullin e 13-të. Maja e gurit, e cila duket me sy të lirë nga parku, preferohet kryesisht për hiking.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

TË FUNDIT

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

Bjellorusia është kërcënuar nga Ukraina, pretendon Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të shtunën se Ukraina ishte përpjekur të godiste objektet ushtarake në territorin bjellorus tre ditë më pare. Agjencia shtetërore...

Zbulohet bima e parë mishngrënëse që kap prenë nën tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar një bimë mishngrënëse që rrit nëntokë rrënjë që kapin gjahun, duke u ushqyer me krijesa nëntokësore si krimbat, larvat dhe brumbujt. Lloji i...