Destinacion viziton Tropojën e Vjetër, në stinën e artë të  vjeshtës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tropoja e Vjetër, një vend i strukur mes alpeve hijerënda, nga ku kanë dalë shumë trima e njerëz bujarë. Pasazhi i këtij vendi është unik, me një natyrë të bukur.

Për të shkuar në Tropojë të vjetër ka dy rrugë, një nga Gjakova dhe një nga Hasi, për të dalë në luginën ku shtrihet Bajram Curri, qyteti i ri, që i mori famën Tropojës së vjetër në vitet ’50.

Në vjeshtë, ngjyrat e natyrës përkojnë me ato të gështenjës, një frut karakteristik në ato vise. Gështenja e Tropojës është e njohur dhe e shijshme, ndaj eksportohet edhe në vende të tjera, si për shembull në Hungari. Ndërsa në Shqipëri, më shumë kërkesë ka nga Tirana.

Shtëpitë e tropojanëve janë kryesisht të rindërtuara, por ka ende kulla prej guri.

Një veçanti e Tropojës së vjetër është gryka e lumit të Tropojës, që lidhet me bjeshkët piktoreske. Këto bjeshkë ia vlen të vizitohen në pranverë, verë dhe në vjeshtë pasi në dimër për shkak të dëborës nuk është kollaj i aksesueshëm. Në bjeshkët e Tropojës së Vjetër ka plot bujtina që presin vizitorë.

Tropoja shtrihet në verilindje të vendit dhe përbëhet nga 19 fshatra.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Nesër protestë, pedagogët: Kërkojmë kthimin e dinjitetit të punonjësve universitarë

Ashtu siç dhe kishin paralajmëruar, pedagogët do të zhvillojnë një protestë në Tiranë, ku kërkojnë plotësimin e disa kushteve në universitete. Pedagogu Peter Saraçi, në...

25 mijë mësues pa rrogë, grevistët në Kosovë s’do marrin pagën e shtatorit

Hynë në grevë me kerkesën për me shumë para e ligj per paga. Por, duket se mesimdhënësit, pervec që nuk do t’i marrin ato...

Spiropali prezantohet si drejtuese politike e PS-së në Shkodër

Drejtuesja e re politike e Shkodrës, Elisa Spiropali është prezantuar ditën e sotme në këtë qark, në krah të Sekretarit të Përgjithshëm të PS-së,...

TË FUNDIT

Nesër protestë, pedagogët: Kërkojmë kthimin e dinjitetit të punonjësve universitarë

Ashtu siç dhe kishin paralajmëruar, pedagogët do të zhvillojnë një protestë në Tiranë, ku kërkojnë plotësimin e disa kushteve në universitete. Pedagogu Peter Saraçi, në...

25 mijë mësues pa rrogë, grevistët në Kosovë s’do marrin pagën e shtatorit

Hynë në grevë me kerkesën për me shumë para e ligj per paga. Por, duket se mesimdhënësit, pervec që nuk do t’i marrin ato...

Spiropali prezantohet si drejtuese politike e PS-së në Shkodër

Drejtuesja e re politike e Shkodrës, Elisa Spiropali është prezantuar ditën e sotme në këtë qark, në krah të Sekretarit të Përgjithshëm të PS-së,...

Doda: Berisha kishte dijeni për parregullsitë në zgjedhjet për kreun e FRPD-së

Anëtarja e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Barbara Doda e cila garoi për kreun e FRPD-së, thotë se kryedemokrati Sali Berisha ka qenë në...

NATO i trembet ‘testit të Poseidonit’, zhduket nëndetësja ruse nën Arktik

Ku ndodhet ‘Poseidoni’? NATO ngre alarmin për zhdukjen nga radari të nëndetëses më të madhe bërthamore ruse duke ngjallur frikën se Putin mund të...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?