Malëshova, fshati piktoresk me arkitekturë të rrallë në Këlcyrë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Mes maleve të lartë e gjarpërimit të kristaltë dhe kryqëzimit të rëndësishëm që lidhe Skraparin, Tepelenën, Përmetin e Libohovën shtrihet qyteti i vogël po me histori të madhe, Këlcyra.

Fshatrat më të veçantë në atë zonë nga pikëpamja arkitektonike, por të panjohur për vizitorët janë Malëshova dhe Limani.

Këlcyra ndodhet buzë rrugës nacionale Tepelenë – Përmet dhe është rreth 3 orë larg Tiranës.

Ky qytet është zakonisht i zhytur në mjegull që me lindjen e diellit, e kur dielli ngroh vendin, mjegulla fillon të zhduket.

Në shkëmbin e thepisur që ri pingul mbi qytet, duken sarajet e Alli bej Këlcyrës.

Dërrasa e Çajupit në atë zonë ofron një pamje mahnitëse. E vetme, rreth 1200 metra mbi nivelin e detit shfaqet kisha e Shën Kristoforit, që është shenjë e hyrjes në Malëshovë, fshatin me natyrë dhe arkitekturë mahnitëse.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

TË FUNDIT

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

Bjellorusia është kërcënuar nga Ukraina, pretendon Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të shtunën se Ukraina ishte përpjekur të godiste objektet ushtarake në territorin bjellorus tre ditë më pare. Agjencia shtetërore...

Zbulohet bima e parë mishngrënëse që kap prenë nën tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar një bimë mishngrënëse që rrit nëntokë rrënjë që kapin gjahun, duke u ushqyer me krijesa nëntokësore si krimbat, larvat dhe brumbujt. Lloji i...