‘Destinacion’ bën një udhëtim në traditën e verës shqiptare

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

‘Destinacion’ ndërmori një udhëtim fantastik në traditën e verës shqiptare, i cili prodhohet nga rrushi autokton shqiptar.

Një kantinë e veçantë vere është ajo e quajtur “Çobo”, e cila ndodhet në trekëndëshin e rrugës ku shkohet për në Urën Vajgurore, në Berat, si edhe në Fier.

Në Malas-breg, në majë të kodrës janë mbjellë 20 mijë rrënjë rrushi të varietetit autokton Vlosh për verën Çobo. Hardhiat mbahen me boshet prej druri të gështenjës dhe nga një rrënjë prodhohet vetëm një shishe verë.

Një tjetër vreshtë e kësaj kantine ndodhet në Malinat. Vreshta është pozicionuar në një vend fantastik me pamje nga mali i Tomorit dhe poshtë gjarpëron Osumi. Dielli e rreth që në lindje e deri pasdite, ndërsa toka, sipas analizave të bëra, është shumë e përshtatshme për vreshtari. Aty janë mbjellë 28 hektarë vreshta.

Verërat Çobo mund të shijohen edhe në restorantin Shendeverë, në kalanë e Tiranës. Aty serviret ushqim bio, i shoqëruar me verën Çobo. Kryekuzhinieri ka 30 vjet eksperiencë në gatim dhe thotë se synimi i tij është që cilësia e pjatave të jetë në lartësinë e cilësisë së verës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

TË FUNDIT

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

Bjellorusia është kërcënuar nga Ukraina, pretendon Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të shtunën se Ukraina ishte përpjekur të godiste objektet ushtarake në territorin bjellorus tre ditë më pare. Agjencia shtetërore...

Zbulohet bima e parë mishngrënëse që kap prenë nën tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar një bimë mishngrënëse që rrit nëntokë rrënjë që kapin gjahun, duke u ushqyer me krijesa nëntokësore si krimbat, larvat dhe brumbujt. Lloji i...