Kliton Gërxhani: Kemi vizion të gabuar për zhvillimin e turizmit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kliton Gërxhani nga shoqata e tur operatorëve turistikë, thotë se Shqipëria po orientohet drejt turizmit masiv dhe kjo sipas tij është e gabuar. Për të siguruar të ardhura të lartë, nisur nga numri i kufizuar ai tha se duhet synuar turizmi cilësor dhe jo sasior.

“Gabimi është bërë në vizionin e qeverisë për mënyrën se si do ta zhvillojë turizmin. Nëse një shtet me 2.5 milionë banorë synon të ketë 10 milionë turistë do të thotë se ti po synon shumë sasinë mirëpo sasia ka shumë dëme. Nuk mund të bëjmë garë me Greqinë apo Kroacinë sepse janë vende më të mëdha dhe me më shumë njerëz për të shërbyer”, tha ai.

Sipas z. Gërxhani, Shqipëria aktualisht merr rreth 250 euro nga një turist i huaj që viziton vendin tonë dhe është shifra më e ulët në rajon.

“Për një qëndrim, ne marrim 250 euro afërsisht dhe Kroacia merr 500 euro, Mali i Zi 400, Greqia e ka 600 apo Izraeli e ka 1500 euro”, tha z. Gërxhani.

Ai shton se turizmi cilësor është sfidues pasi kërkon vizion, nivel të lartë kualifikimi dhe infrastrukturë.


 

Etiketimet

Raportet ruso-serbe do dobësohen pas fitores së Perëndimit e Ukrainës, thotë Kamberi

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se raportet mes Serbisë dhe Rusisë, do dobësohen pasi Perëndimi është i bashkuar dhe Ukraina...

Kamberi: Pa trysni nga ndërkombëtarët, Vuçiç nuk firmos marrëveshje me Kosovën

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi deklaroi se pas një trysni adekuate nga faktori ndërkombëtar, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç nuk do të...

Kamberi: Marrëdhëniet shqiptaro-serbe, varen nga përfundimi i dialogut Kosovë-Serbi

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se marrëdhëniet shqiptaro-serbe, varen nga çështja e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit. Në një intervistë për...

TË FUNDIT

Raportet ruso-serbe do dobësohen pas fitores së Perëndimit e Ukrainës, thotë Kamberi

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se raportet mes Serbisë dhe Rusisë, do dobësohen pasi Perëndimi është i bashkuar dhe Ukraina...

Kamberi: Pa trysni nga ndërkombëtarët, Vuçiç nuk firmos marrëveshje me Kosovën

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi deklaroi se pas një trysni adekuate nga faktori ndërkombëtar, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç nuk do të...

Kamberi: Marrëdhëniet shqiptaro-serbe, varen nga përfundimi i dialogut Kosovë-Serbi

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi thotë se marrëdhëniet shqiptaro-serbe, varen nga çështja e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit. Në një intervistë për...

Kriza mbyll teatrot në Hungari, qendrat kulturore s’i mbijetojnë rritjes së çmimeve

Pasi çmimet u rritën në stratosferë, disa teatro në qendrat kulturore të Budapestit vendosën të mbyllin dyert për shkak të dimrit. Mes tyre është...

 Noka: Si nisëm të dyshojmë për Bashën pas fotos 26 mijë dollarëshe me Trump

Deputeti i PD-së Flamur Noka, teksa ka folur për financimet ruse, tregoi dhe se si nisën të dyshonin për Lulzim Bashën pas fotos me...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?