Aleksandër Çipa: Lulzim Basha ecën me logjikën e njeriut që pret t’i mbërrijë fati te dera

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Aleksandër Çipa, i ftuar në studion e “Ilva Now” tha për z. Lulzim Basha se është një lider i cili pret fatin t’i vijë vetë, pa siguruar fitoren. Për z. Çipa një gjë e tillë është në dëm jo vetëm të opozitës por të të gjithë shoqërisë.

“Z. Basha nuk është investuesi që e ka të padiktueshme fitoren, por mesa duket ecën në logjikën e njeriut që pret t’i mbërrijë fati, të arrijë bingon. Kjo është fatale për shoqërinë”, tha z. Çipa.

Aleksandër Çipa tha se nuk ka një autoritet brenda Partisë Demokratike, autoritet i cili do të krijonte një identitet politik të fortë për partinë.

“Ajo çfarë është në diskutim, që është pjesë e interesit publik për procesin e zgjedhjeve që zhvillohen në PD, i gjithë skepticizmi jonë që jemi jashtë partisë, burojnë nga fakti që nuk lexojmë një autoritet brenda PD-së. Ka një nevojë identifikimi politik të partisë, rikthimi te kauzat e mëdha që formësojnë brendinë dhe përkatësinë në kuptimin më tradicional por edhe modernist të fjalës” u shpreh analisti Çipa.

Ai tha se z. Basha është më i avantazhuari ndër katër kandidatët dhe do ta fitojë, sipas tij, betejën brenda PD-së. Mirëpo shqetësimi se mungon autoriteti në PD do të mbetet ende i gjallë, sipas z.Çipa.

Aleksandër Çipa tha gjithashtu se pas këtyre zgjedhjeve në PD nuk pritet që kandidatët që do humbasin të krijojnë parti të tyre, pasi është e dukshme, për të, që në Shqipëri një metodë e tillë është e pasuksesshme.

“Për mua, duke u nisur nga realiteti politik në Shqipëri, kur ka pasur tentativa për fraksione, kanë dështuar. Këtë drojë e kam më të vogël tani, pasi procesi i 25 prillit e ka çimentuar bipolaritetin politik në Shqipëri”, tha Aleksandër Çipa.


 

Etiketimet

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu, autoritetet e ishullit...

Atentati në Vlorë, policia dyshon për vrasës me pagesë

"Nisur nga dinamika e ngjarjes, sesi autorët janë vënë në ndjekje të viktimave, armët që kanë përdorur, mekanizmi, kanë ngritur dyshime të arsyeshme për...

TË FUNDIT

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu, autoritetet e ishullit...

Atentati në Vlorë, policia dyshon për vrasës me pagesë

"Nisur nga dinamika e ngjarjes, sesi autorët janë vënë në ndjekje të viktimave, armët që kanë përdorur, mekanizmi, kanë ngritur dyshime të arsyeshme për...

Të përfshirë në një vrasje në 2019-ën, kush ishin dy viktimat e atentatit në Vlorë

Shpati Lena dhe Hakim Xhezo janë viktimat e atentatit të ndodhur paraditen e së enjtes në Panaja të Vlorës. Ata janë emra të njohur për...

Atentat dhe vrasje për motive të dobëta, 4 viktima në më pak se 24 orë

Katër viktima janë regjistruar në më pak se 24 orë në vend, si pasojë e një atentati dhe dy vrasjeve për motive të dobëta Në...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?