Rusia kundërpërgjigjet, shpallet non-grata një diplomat maqedonas

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia ka shpallur non-grata një punonjës të Ambasadës së Maqedonisë së Veriut në Moskë. Këtë lajm e njofton Ministria e Jashtme e Rusisë.

“Olivera Çausheva-Dimovska, ushtruese detyre e ambasadores së Republikës së Maqedonisë së Veriut në Federatën Ruse u thirr në Ministrinë Ruse të Punëve të Jashtme më 10 qershor, ku asaj iu dha një shënim që deklaron për non-grata një punonjës së Ambasadës së Maqedonisë së Veriut në Moskë” – thuhet në deklaratën zyrtare të Ministrisë së Jashtme të Rusisë

Ndërkohë, Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, ka reaguar duke thënë se “Shpreh keqardhje për vendimin e paarsyeshëm të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, është vetëm hakmarrje politike. Kjo padyshim do të ndikojë negativisht në marrëdhëniet dypalëshe mes RMV dhe Rusisë”.

Në deklaratën zyrtare nuk është bërë i ditur emri i diplomatit, por disa media maqedonase raportojnë se diplomati që dyshohet se duhet të largohet nga Moska është Sejfulla Shaqiri. Megjithatë një gjë e tillë ende nuk është konfirmuar.

Këto masa nga Rusia janë një kundërpërgjigje ndaj vendimit të palës maqedonase, ku në muajin maj shpalli për non-grata një diplomat nga Ambasada ruse në Shkup.

Lidhur me këtë misioni diplomatik rus në Shkup paralajmëroi se Moska po konsideronte kundërmasa.

Kundërmasat nga ana e rusisë janë nxitur edhe pasi disa shtete të tjera në Evropën Qendrore dhe Lindore, të gjitha anëtare të BE-së dhe NATO-s, kanë dëbuar diplomatë rusë së fundmi.


 

Etiketimet

Të përfshirë në një vrasje në 2019-ën, kush ishin dy viktimat e atentatit në Vlorë

Shpati Lena dhe Hakim Zhezo janë viktimat e atentatit të ndodhur paraditen e së enjtes në Panaja të Vlorës. Ata janë emra të njohur për...

Atentat dhe vrasje për motive të dobëta, 4 viktima në më pak se 24 orë

Katër viktima janë regjistruar në më pak se 24 orë në vend, si pasojë e një atentati dhe dy vrasjeve për motive të dobëta Në...

Reciprociteti mes Kosovës dhe Serbisë do shtyhet sërish, thotë eksperti i sigurisë

Eksperti i sigurisë, Bedri Elezi thotë se zbatimi i reciprocitetit mes Kosovës dhe Serbisë për targat e automjeteve dhe letënjoftimet, nuk do të fillojë...

TË FUNDIT

Të përfshirë në një vrasje në 2019-ën, kush ishin dy viktimat e atentatit në Vlorë

Shpati Lena dhe Hakim Zhezo janë viktimat e atentatit të ndodhur paraditen e së enjtes në Panaja të Vlorës. Ata janë emra të njohur për...

Atentat dhe vrasje për motive të dobëta, 4 viktima në më pak se 24 orë

Katër viktima janë regjistruar në më pak se 24 orë në vend, si pasojë e një atentati dhe dy vrasjeve për motive të dobëta Në...

Reciprociteti mes Kosovës dhe Serbisë do shtyhet sërish, thotë eksperti i sigurisë

Eksperti i sigurisë, Bedri Elezi thotë se zbatimi i reciprocitetit mes Kosovës dhe Serbisë për targat e automjeteve dhe letënjoftimet, nuk do të fillojë...

Dyshime për 3 autorë, gjenden 20 gëzhoja, detaje nga atentati në Vlorë

"Dyshohet se tre janë autorët e atentatit në Vlorë dhe në vendngjarje janë gjetur 20 gëzhonja". Janë këto detajet e fundit që raporton gazetarja e...

16 të vdekur dhe dhjetëra të zhdukur nga përmbytjet në Kinë

16 njerëz kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë zhdukur nga përmbytjet në veriperëndim të Kinës. Përmbytjet ndodhën në një rajon malor të qarkut Datong...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?