UN Women: Përfundon nisma e rritjes së ndërgjegjësimit për barazi gjinore

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

UN Women, zyra e organizatës së Kombeve të Bashkuara për barazi gjinore dhe fuqizimin e grave në Shqipëri, ka perfunduar një nismë artistike për rritjen e ndërgjegjësimit për barazi gjinore.


Sipas informacioneve nga “UN Women”, prej më shumë se një muaji, në bashkepunim edhe me Bashkinë Tiranë është punuar për realizimin e një murali për barazinë gjinore në një nga godinat e Qytetit Studenti.

Muralen e ka realizuar artisti Franko Dine dhe vepra ka të bëjë me rolet gjinore në shoqëri dhe ndarjen e kujdesit dhe punëve në familje.

Gjithashtu ky artist i murales me slogan “Stronger Together” (“më të fuqishëm së bashku”) ka qenë pjesë e veprave të tjera të realizuara përgjatë muajit maj si pjesë të kësaj nisme.

“Familjet e kohëve të sotme, nuk duhet të kenë role të ndara gjinore!” – ky është mesazhi që shoqëron këtë murale dhe nismë të ndërgjegjësimit për barazi gjinore.

Ndërkohë theksojmë se kjo murale është pjesë e projektit “Murale për Barazi” #MuralsForEquality, të nisur nga zyra rajonale e UN Women, ku artistë nga Shqipëria, Moldavia, Kosova, Turqia dhe Gjeorgjia, realizojnë murale me këtë tematikë.

Pas përfundimit të këtyre muraleve ato do të prezantohen në Forumin global Brezi i Barazisë që zhvillohet në Paris nga data 30 qershor deri më 2 korrik.


 

Etiketimet

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu, autoritetet e ishullit...

Atentati në Vlorë, policia dyshon për vrasës me pagesë

"Nisur nga dinamika e ngjarjes, sesi autorët janë vënë në ndjekje të viktimave, armët që kanë përdorur, mekanizmi, kanë ngritur dyshime të arsyeshme për...

TË FUNDIT

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu, autoritetet e ishullit...

Atentati në Vlorë, policia dyshon për vrasës me pagesë

"Nisur nga dinamika e ngjarjes, sesi autorët janë vënë në ndjekje të viktimave, armët që kanë përdorur, mekanizmi, kanë ngritur dyshime të arsyeshme për...

Të përfshirë në një vrasje në 2019-ën, kush ishin dy viktimat e atentatit në Vlorë

Shpati Lena dhe Hakim Xhezo janë viktimat e atentatit të ndodhur paraditen e së enjtes në Panaja të Vlorës. Ata janë emra të njohur për...

Atentat dhe vrasje për motive të dobëta, 4 viktima në më pak se 24 orë

Katër viktima janë regjistruar në më pak se 24 orë në vend, si pasojë e një atentati dhe dy vrasjeve për motive të dobëta Në...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?