Drejtuesja e opozitës bjelloruse takohet me presidentin Biden

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në Shtëpinë e Bardhë është organizuar një takim mes drejtueses së opozitës së Bjellorusisë, Sviatlana Tsikhanouskaya, dhe presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden.

Në këtë takim 15 minutësh është diskutuar gjendja e demokracisë dhe e të drejtave të njeriut në Bjellorusi.

Në një postim në Twitter, Presidenti Biden u shpreh se Shtetet e Bashkuara qëndrojnë me popullin e Bjellorusisë në rrugën e tyre për demokraci dhe të drejtat universale të njeriut.

Edhe drejtuesja e opozitës bjelloruse dha komentin e saj duke e quajtur takimin “shumë të ngrohtë”. Ajo tha se “bota qëndron krah për krah me ne”.

“Ndajmë të njëjtat vlera. Po largohem nga Shtëpia e Bardhë me sigurinë se Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë përkrah popullit bjellorus tani dhe pas zgjedhjeve të reja” – tha Sviatlana Tsikhanouskaya


 

Etiketimet

Të jesh student në Tiranë është luftë për mbijetesë, thonë të rinjtë

Për Flavia Osmanin, të jesh student apo studente në Shqipëri e sidomos në Tiranë është një luftë e vazhdueshme për mbijetesë. Pë "Euronews Albania", ajo...

Rekrutët ukrainas në Britaninë e Madhe, stërviten kundër pushtuesve rusë

Deri pak javë më parë, Serhij ishte një analist biznesi në një kompani elektronike. Ndërsa Zakhar ishte një inxhinier. Tani ata janë ushtarë që...

Kanabis me postë nga Britania e Madhe, arrestohen dy të rinjtë

Dy persona janë arrestuar nga policia në kuadër të operacionit të koduar “Green mail 2”. David Shehu dhe Mariglen Vata, të dy 18 vjeç, u...

TË FUNDIT

Të jesh student në Tiranë është luftë për mbijetesë, thonë të rinjtë

Për Flavia Osmanin, të jesh student apo studente në Shqipëri e sidomos në Tiranë është një luftë e vazhdueshme për mbijetesë. Pë "Euronews Albania", ajo...

Rekrutët ukrainas në Britaninë e Madhe, stërviten kundër pushtuesve rusë

Deri pak javë më parë, Serhij ishte një analist biznesi në një kompani elektronike. Ndërsa Zakhar ishte një inxhinier. Tani ata janë ushtarë që...

Kanabis me postë nga Britania e Madhe, arrestohen dy të rinjtë

Dy persona janë arrestuar nga policia në kuadër të operacionit të koduar “Green mail 2”. David Shehu dhe Mariglen Vata, të dy 18 vjeç, u...

E quajtën terrorist, shkrimtari tregon si nisi incidenti me muxhahedinët

Shkrimtari, Gjergji Thanasi ishte pjesë e incidentit të ndodhur në Panairin Veror të Librit në Durrës pasditen e së mërkurës, ku një grup muxhahedinësh...

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?