Fatjona Mejdni: Krimi i organizuar financon fushata politike

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në Shqipëri duket se nuk ka vullnet politik për të luftuar trafikun e drogave. Kjo duket se ka sjellë mos ndëshkimin e grupeve kriminale që e drejtojnë atë, sipas raportit të Nismës Globale Kundër Krimit të Organizuar Trans-Kombëtar.

Trafikimi i sasive të mëdha të drogave në Shqipëri nuk është shoqëruar me arrestime e dënime dhe shumë pak anëtarë të grupeve kriminale që drejtojnë këtë trafik janë dënuar, u shpreh Fatjona Mejdini, koordinatore e Nismës Globale Kundër Krimit të Organizuar Trans-Kombëtar, për emisionin, “Me pak Fjalë”.

Sipas Mejdinit mos dënimi vjen pasi grupet kriminale kanë krijuar një marrëdhënie simbiotike me politikanë të korruptuar duke financuar fushatat e tyre elektorale dhe duke i mbajtur rrjedhimisht në pushtet.

“Ka qenë një marrëveshje simbiotike ku grupet kriminale përfitonin, siguronin të ardhura ilegale për një pjesë të njerëzve dhe nga ana tjetër politikanët janë fuqizuar dhe kanë financuar fushatat e tyre”, deklaroi Mejdini.

Ajo theksoi se Shqipëria është e pafuqishme për t’i luftuar e vetme grupe kriminale pasi me kalimin e kohës ato kanë krijuar pushtet të madh ekonomik dhe lidhje të forta me pushtetarë.

“Kërkohet një luftë shumë e koordinuar dhe Shqipëria e vetme për ta bërë këtë luftë është shumë e pafuqishme kështu që vjen nevoja e një bashkëpunimi sa më të ngushtë me agjencitë ligjzbatuese europiane dhe vendeve partnere”, tha Mejdini


 

Etiketimet

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu, autoritetet e ishullit...

Atentati në Vlorë, policia dyshon për vrasës me pagesë

"Nisur nga dinamika e ngjarjes, sesi autorët janë vënë në ndjekje të viktimave, armët që kanë përdorur, mekanizmi, kanë ngritur dyshime të arsyeshme për...

Të përfshirë në një vrasje në 2019-ën, kush ishin dy viktimat e atentatit në Vlorë

Shpati Lena dhe Hakim Xhezo janë viktimat e atentatit të ndodhur paraditen e së enjtes në Panaja të Vlorës. Ata janë emra të njohur për...

TË FUNDIT

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu, autoritetet e ishullit...

Atentati në Vlorë, policia dyshon për vrasës me pagesë

"Nisur nga dinamika e ngjarjes, sesi autorët janë vënë në ndjekje të viktimave, armët që kanë përdorur, mekanizmi, kanë ngritur dyshime të arsyeshme për...

Të përfshirë në një vrasje në 2019-ën, kush ishin dy viktimat e atentatit në Vlorë

Shpati Lena dhe Hakim Xhezo janë viktimat e atentatit të ndodhur paraditen e së enjtes në Panaja të Vlorës. Ata janë emra të njohur për...

Atentat dhe vrasje për motive të dobëta, 4 viktima në më pak se 24 orë

Katër viktima janë regjistruar në më pak se 24 orë në vend, si pasojë e një atentati dhe dy vrasjeve për motive të dobëta Në...

Reciprociteti mes Kosovës dhe Serbisë do shtyhet sërish, thotë eksperti i sigurisë

Eksperti i sigurisë, Bedri Elezi thotë se zbatimi i reciprocitetit mes Kosovës dhe Serbisë për targat e automjeteve dhe letënjoftimet, nuk do të fillojë...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?