Arkitekti Merxhani e cilëson Teatrin Kombëtar një gur themeli të arkitekturës moderne evropiane

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Teatri Kombëtar ishte gur themeli i arkitekturës moderne në Shqipëri dhe në Evropë. Kështu u shpreh arkitekti Kreshnik Merxhani, për emisionin ”Me pak fjalë”, në Euronews Albania me rastin e 1-vjetorit të prishjes së teatrit.

“Godina e Teatrit ishte një kombinim midis një rryme racionaliste dhe një futurizmi të cilat të bashkuara tregonin një kufi ndarës midis dy fazave të rëndësishme në aksin monumental të Tiranës”, theksoi Merxhani.

Ai u shpreh se godina ishte inovative për kohën kur u ndërtua për shkak edhe të materialit, (populit) të ndërtimit.

Teatri Kombëtar morri mbështetje ndërkombëtare.

Organizata ndërkombëtare Europa Nostra i dha godinës statusin e trashëgimisë europiane të rrezikuar.

Lexoni gjithashtu:

Merxhani: Shembja e Teatrit Kombëtar u bë për të goditur dinjitetin e shoqërisë


 

Etiketimet

Qindra hektarë të shkrumbuar nga zjarret në Shkodër, nis verifikimi i dëmeve

Nje banesë e djegur dhe qindra hektarë të shkrumbuar, është bilanci i deritanishëm i zjarreve që rrethuan Shkodrën gjatë ditës së djeshme. Flakët u favorizuan...

Gjendet i pajetë 50-vjeçari në Durrës

Një 50-vjeçar është gjetur pa shenja jete në lagjen nr. 17, në qytetin e Durrësit. Nga këqyrja paraprake nuk janë konstatuar shenja dhune, teksa dyshohet se...

Shkëputja nga gazi rus, BE-ja nis planin për të reduktuar varësinë nga Moska

27 anëtarët e Bashkimit Evropian janë në hapat fillestare  të marrëveshjes  për të ulur përdorimin e gazit natyror me 15 për qind. Ata kanë...

TË FUNDIT

Qindra hektarë të shkrumbuar nga zjarret në Shkodër, nis verifikimi i dëmeve

Nje banesë e djegur dhe qindra hektarë të shkrumbuar, është bilanci i deritanishëm i zjarreve që rrethuan Shkodrën gjatë ditës së djeshme. Flakët u favorizuan...

Gjendet i pajetë 50-vjeçari në Durrës

Një 50-vjeçar është gjetur pa shenja jete në lagjen nr. 17, në qytetin e Durrësit. Nga këqyrja paraprake nuk janë konstatuar shenja dhune, teksa dyshohet se...

Shkëputja nga gazi rus, BE-ja nis planin për të reduktuar varësinë nga Moska

27 anëtarët e Bashkimit Evropian janë në hapat fillestare  të marrëveshjes  për të ulur përdorimin e gazit natyror me 15 për qind. Ata kanë...

Të paktën 8 viktima nga përmbytjet në Korenë e Jugut

Të paktën tetë njerëz kanë vdekur dhe 14 të tjerë janë lënduar, si pasojë e përmbytjeve në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul. Autoritetet vendase...

Armëpushimi Izrael-Palestinë, qytetarët harrojnë luftimet, i rikthehen jetës normale

Ndërsa armëpushimi vijon të mbajë, kufizimet në komunitetet në jug të Izraelit janë hequr dhe impiantet energjetike në Gaza janë rihapur. Ndërkohë, familjet palestineze po...


Sondazh