Merxhani: Shembja e Teatrit Kombëtar u bë për të goditur dinjitetin e shoqërisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Prishja e godinës së Teatrit Kombëtar, një vit më parë nga qeveria, u bë në shkelje të të drejtave të njeriut, u shpreh arkitektit Kreshnik Merxhani, në një intervistë për emisionin ‘Me pak Fjalë’, në Euronews Albania.

Z.Merxhani u shpreh se godina e Teatrit Kombëtar ishte një objekt me të cilin një komunitet vetëidentifikohej dhe si i tillë, ai nuk duhej prishur.

“E drejta për kulturë lidhet ngushtësisht edhe me objektin me të cilin komuniteti vetëidentifikohet”, tha ai.

Ai sqaroi se prishja e monumenteve të kulturës, gjatë Luftës së Dytë Botërore, në shkelje të të drejtave të njeriut dhe të ligjeve, njësoj si me rastin e teatrit ishte arsyeja e krijimit të UNESCO.

“Targetimi i trashëgimisë kulturore nuk bëhet vetëm në konflikte të armatosura por edhe në kohë paqeje. Ndonjëherë trashëgimia targetohet për të ulur dinjitetin e një komuniteti”, u shpreh Merxhani.


 

Etiketimet

Të jesh student në Tiranë është luftë për mbijetesë, thonë të rinjtë

Për Flavia Osmanin, të jesh student apo studente në Shqipëri e sidomos në Tiranë është një luftë e vazhdueshme për mbijetesë. Pë "Euronews Albania", ajo...

Rekrutët ukrainas në Britaninë e Madhe, stërviten kundër pushtuesve rusë

Deri pak javë më parë, Serhij ishte një analist biznesi në një kompani elektronike. Ndërsa Zakhar ishte një inxhinier. Tani ata janë ushtarë që...

Kanabis me postë nga Britania e Madhe, arrestohen dy të rinjtë

Dy persona janë arrestuar nga policia në kuadër të operacionit të koduar “Green mail 2”. David Shehu dhe Mariglen Vata, të dy 18 vjeç, u...

TË FUNDIT

Të jesh student në Tiranë është luftë për mbijetesë, thonë të rinjtë

Për Flavia Osmanin, të jesh student apo studente në Shqipëri e sidomos në Tiranë është një luftë e vazhdueshme për mbijetesë. Pë "Euronews Albania", ajo...

Rekrutët ukrainas në Britaninë e Madhe, stërviten kundër pushtuesve rusë

Deri pak javë më parë, Serhij ishte një analist biznesi në një kompani elektronike. Ndërsa Zakhar ishte një inxhinier. Tani ata janë ushtarë që...

Kanabis me postë nga Britania e Madhe, arrestohen dy të rinjtë

Dy persona janë arrestuar nga policia në kuadër të operacionit të koduar “Green mail 2”. David Shehu dhe Mariglen Vata, të dy 18 vjeç, u...

E quajtën terrorist, shkrimtari tregon si nisi incidenti me muxhahedinët

Shkrimtari, Gjergji Thanasi ishte pjesë e incidentit të ndodhur në Panairin Veror të Librit në Durrës pasditen e së mërkurës, ku një grup muxhahedinësh...

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?