Një në pesë gra dhunohet fizikisht ose seksualisht në vend

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rreth 1 në 5 gra në Shqipëri është dhunuar fizikisht ose seksualisht nga partneri. Ndërsa 2 në 3 gra raportojnë se kanë pësuar dhunë psikologjike.

Këto shifra, të paraqitura në emisionin ‘Me Pak Fjalë’, në Euronews Albania tregojnë se dhuna ndaj grave është përhapur kudo në shoqëri.

Një raport i OSBE në vitin 2019 gjeti se rreth 170 mijë gra kanë përjetuar të paktën një herë dhunë fizike ose seksuale nga partnerët, burri ose i dashuri.

Rreth 120 mijë gra kanë përjetuar të paktën një herë dhunë fizike ose seksuale nga jo partnerët.

Dhuna psikologjik, e cila përfshin abuzimin me fjalë, sjellje kontrolluese, kufizim të lirisë, përçmim dhe kërcënime, raportohet më shumë nga gratë.

Rreth 50% e grave raportojnë sjellje kontrolluese nga partneri i tyre, 22% raportojnë për dhunë ekonomike dhe 11% për shantazh.

1 në 3 gra në Shqipëri raporton se është ngacmuar seksualisht ndërsa 13% raportojnë se janë përndjekur.

Në vitin 2019, mbi 20% e vrasjeve të ndodhura ishin raste të vrasjes në familje dhe mbi 90% e tyre ishin gra.


 

Etiketimet

E quajtën terrorist, shkrimtari tregon si nisi incidenti me muxhahedinët

Shkrimtari, Gjergji Thanasi ishte pjesë e incidentit të ndodhur në Panairin Veror të Librit në Durrës pasditen e së mërkurës, ku një grup muxhahedinësh...

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu, autoritetet e ishullit...

TË FUNDIT

E quajtën terrorist, shkrimtari tregon si nisi incidenti me muxhahedinët

Shkrimtari, Gjergji Thanasi ishte pjesë e incidentit të ndodhur në Panairin Veror të Librit në Durrës pasditen e së mërkurës, ku një grup muxhahedinësh...

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu, autoritetet e ishullit...

Atentati në Vlorë, policia dyshon për vrasës me pagesë

"Nisur nga dinamika e ngjarjes, sesi autorët janë vënë në ndjekje të viktimave, armët që kanë përdorur, mekanizmi, kanë ngritur dyshime të arsyeshme për...

Të përfshirë në një vrasje në 2019-ën, kush ishin dy viktimat e atentatit në Vlorë

Shpati Lena dhe Hakim Xhezo janë viktimat e atentatit të ndodhur paraditen e së enjtes në Panaja të Vlorës. Ata janë emra të njohur për...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?