Vetëm 25% e rasteve të dhunës ndaj grave përfundojnë në Gjykatë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pjesa më e madhe e grave nuk e raportojnë dhunën e ushtruar ndaj tyre ndërsa edhe ato raste që raportohen pak herë përfundojnë me dënime.

Rreth 46% e grave janë të mirinformuara se çfarë të bëjnë nëse përjetojnë dhunë, sipas një studimi të OSBE, ndërsa 28% gra kanë pak ose aspak informacion.

Vetëm 1% e grave që raportojnë se janë ngacmuar seksualisht e kanë denoncuar atë në polici.

Rastet e dhunës nga partnerë ose jo partnerë që raportohen në policia janë më pak se 17% e totalit.

Vitet e fundit kemi rritje të rasteve të regjistruara të dhunës në familje nga rreth 2 mijë në vitin 2010 në rreth 5 mijë në 2018.

Kërkesat për urdhër mbrojtje janë shtuar gjithashtu nga rreth 1200 në rreth 3 mijë, nga 2010 në 2018.

Megjithatë kjo rritje nuk do të thotë se kemi shtim të dhunës në familje.

“Numri i grave dhe vajzave që denoncojnë dhunën është rritur dhe kjo tregon se niveli i ndërgjegjësimi për ta denoncuar dhunën është rritur” tha për Me Pak Fjalë, Prof. Dr. Edlira Haxhiymeri, një nga veprimtaret e para në kauzën e dhunës ndaj grave.

Sidoqoftë, rreth 25% e rasteve të dhunës ndaj grave hetohen nga prokuroria dhe çohen në gjykatë. Në rreth 75% të tyre dhunuesi është dënuar.


 

Etiketimet

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu, autoritetet e ishullit...

Atentati në Vlorë, policia dyshon për vrasës me pagesë

"Nisur nga dinamika e ngjarjes, sesi autorët janë vënë në ndjekje të viktimave, armët që kanë përdorur, mekanizmi, kanë ngritur dyshime të arsyeshme për...

TË FUNDIT

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu, autoritetet e ishullit...

Atentati në Vlorë, policia dyshon për vrasës me pagesë

"Nisur nga dinamika e ngjarjes, sesi autorët janë vënë në ndjekje të viktimave, armët që kanë përdorur, mekanizmi, kanë ngritur dyshime të arsyeshme për...

Të përfshirë në një vrasje në 2019-ën, kush ishin dy viktimat e atentatit në Vlorë

Shpati Lena dhe Hakim Xhezo janë viktimat e atentatit të ndodhur paraditen e së enjtes në Panaja të Vlorës. Ata janë emra të njohur për...

Atentat dhe vrasje për motive të dobëta, 4 viktima në më pak se 24 orë

Katër viktima janë regjistruar në më pak se 24 orë në vend, si pasojë e një atentati dhe dy vrasjeve për motive të dobëta Në...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?