Rreth €700 mln pastrohen çdo vit në Shqipëri përllogarit raporti i GIATOC

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nga 300 deri në 700 milionë euro para të paligjshme në një vit futen në Shqipëri, sipas një vlerësimi të raportit të Nismës Globale Kundër Krimit Ndërnacional (GIATOC).

Paratë e paligjshme kanë tre burime kryesore: aktivitetet kriminale, korrupsionin dhe mashtrimin me taksat.

Në Shqipëri, rreth 1.6 miliardë euro janë pastruar në sektorin e ndërtimit, në tre vitet e fundit.

Pas vitit 2015 në Shqipëri ka patur një fluks ndërtimesh të reja. Sipërfaqja e ndërtimeve që iu janë dhënë leje për tu ngritur është pesëfishuar nga 2015 në 2020.

Kjo rritje është vënë re edhe gjatë vitit të pandemisë ku të gjithë sektorët e ekonomisë pësuan humbje.

Në një vit krize, vetëm sektori i ndërtimit dhe pasurive të paluajtshme raportuan rritje. Kjo rritje nga ana tjetër nuk është në një linjë me zhvillimin ekonomik të vendit dhe me kërkesën e njerëzve për të blerë shtëpi.

Në 2017 çmimi i metrit katror të një apartamenti në Tiranë ishte mesatarisht 861 €. Në 2020 ai është 1400 – 2000 € ndërsa në disa zona shkon deri në 4 mijë euro.

“Duke qenë të paligjshme, këto trende janë të vështira për t’u studiuar dhe vlerësuar”, tha bashkëautores së raportit të GIATOC, Kristina Amerhauser, për emisionin “Me Pak Fjalë”.

 


 

Etiketimet

E quajtën terrorist, shkrimtari tregon si nisi incidenti me muxhahedinët

Shkrimtari, Gjergji Thanasi ishte pjesë e incidentit të ndodhur në Panairin Veror të Librit në Durrës pasditen e së mërkurës, ku një grup muxhahedinësh...

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu, autoritetet e ishullit...

TË FUNDIT

E quajtën terrorist, shkrimtari tregon si nisi incidenti me muxhahedinët

Shkrimtari, Gjergji Thanasi ishte pjesë e incidentit të ndodhur në Panairin Veror të Librit në Durrës pasditen e së mërkurës, ku një grup muxhahedinësh...

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...

Tensionet Kinë-Tajvan, ishulli reagon me stërvitje ushtarake

Tajvani mbajti një stërvitje ushtarake ditën e enjte, me raketa dhe topa që simuluan një përgjigje ndaj një sulmi eventual kinez. Gjithashtu, autoritetet e ishullit...

Atentati në Vlorë, policia dyshon për vrasës me pagesë

"Nisur nga dinamika e ngjarjes, sesi autorët janë vënë në ndjekje të viktimave, armët që kanë përdorur, mekanizmi, kanë ngritur dyshime të arsyeshme për...

Të përfshirë në një vrasje në 2019-ën, kush ishin dy viktimat e atentatit në Vlorë

Shpati Lena dhe Hakim Xhezo janë viktimat e atentatit të ndodhur paraditen e së enjtes në Panaja të Vlorës. Ata janë emra të njohur për...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?