Bllokohen sërish punonjësit sezonalë në doganën e Hanit të Hotit, u kërkohet të bëjnë tampon në kufi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për të dytën ditë me radhë, punonjësit sezonalë nga Shqipëria nuk janë lejuar të futen në Malin e Zi.

Euronews Albania ka mësuar se që në orët e para të mëngjesit shumë punëtorë shqiptarë nuk lejohen të kalojnë në pikën kufitare të Hanin të Hotit, nëse nuk kanë bërë vaksinat apo të kenë një test PCR të 72 orëve të fundit.

Për ata që nuk kanë marrë dozat e vaksinave anti-COVID, nga ana e palës malazeze, vetëm testi që kryhet në doganë, i cili kushton 20 euro, u lejon atyre kalimin.

Ndërkohë, qytetarët shprehen se një shumë e tillë është e papërballueshme.

“Na kanë kthyer edhe sot, edhe dje na kthyen. Na thonë testi 20 euro. 20 euro është dita e punës”, u shpreh një qytetar.

“Ne kemi dalë për të punuar, për bukën e gojës. Ne kemi qenë 100 veta, me teste të gjithë dhe na kthyen”, tha një tjetër qytetar.

Gazetari Teodor Gjerga sqaroi se punonjësit e doganës kanë deklaruar se duhet plotësuar edhe afati prej 14 ditësh nga bërja e vaksinës së dytë, në mënyrë që të lejohet kalimi.

 

LEXONI GJITHASHTU:


 

Etiketimet

FBI ‘zbarkon’ në Tiranë për sulmin kibernetik

Një grup i FBI është dislokuar në Tiranë për të mbështetur hetimin mbi sulmin kibernetik që goditi institucionet e vendit disa javë më parë. Lajmi...

Kosova duhet të japë mesazhe pozitive, Hoti kundër Kurtit

Ish-kryeministri Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj komenteve të kryeministrit Albin Kurti për luftë, duke thënë se zgjidhja e problemeve...

Sherri mes fqinjëve që çoi në vrasjen e 60-vjeçarit në Maliq

Nesti Sotir, 60 vjeç u vra me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Gazetari i Euronews Albania në Korçë, Xhensil Shkëmbi raportoi se autori...

TË FUNDIT

FBI ‘zbarkon’ në Tiranë për sulmin kibernetik

Një grup i FBI është dislokuar në Tiranë për të mbështetur hetimin mbi sulmin kibernetik që goditi institucionet e vendit disa javë më parë. Lajmi...

Kosova duhet të japë mesazhe pozitive, Hoti kundër Kurtit

Ish-kryeministri Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj komenteve të kryeministrit Albin Kurti për luftë, duke thënë se zgjidhja e problemeve...

Sherri mes fqinjëve që çoi në vrasjen e 60-vjeçarit në Maliq

Nesti Sotir, 60 vjeç u vra me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Gazetari i Euronews Albania në Korçë, Xhensil Shkëmbi raportoi se autori...

Jo takimit Putin-Zelensky, Kremlini refuzon propozimin e Erdogan

Nuk ekzistojnë ende kushtet për një takim mes presidentit rus Vladimir Putin dhe atij ukrainas, Volodymyr Zelensky. Kështu ka deklaruar zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov,...

Vritet me thikë një person në Maliq

Një person ka mbetur i vrarë me thikë mbrëmjen e së hënës në Maliq. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Rëmbec të Maliqit. Viktima i identifikuar...


Sondazh