Bllokohen sërish punonjësit sezonalë në doganën e Hanit të Hotit, u kërkohet të bëjnë tampon në kufi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Për të dytën ditë me radhë, punonjësit sezonalë nga Shqipëria nuk janë lejuar të futen në Malin e Zi.

Euronews Albania ka mësuar se që në orët e para të mëngjesit shumë punëtorë shqiptarë nuk lejohen të kalojnë në pikën kufitare të Hanin të Hotit, nëse nuk kanë bërë vaksinat apo të kenë një test PCR të 72 orëve të fundit.

Për ata që nuk kanë marrë dozat e vaksinave anti-COVID, nga ana e palës malazeze, vetëm testi që kryhet në doganë, i cili kushton 20 euro, u lejon atyre kalimin.

Ndërkohë, qytetarët shprehen se një shumë e tillë është e papërballueshme.

“Na kanë kthyer edhe sot, edhe dje na kthyen. Na thonë testi 20 euro. 20 euro është dita e punës”, u shpreh një qytetar.

“Ne kemi dalë për të punuar, për bukën e gojës. Ne kemi qenë 100 veta, me teste të gjithë dhe na kthyen”, tha një tjetër qytetar.

Gazetari Teodor Gjerga sqaroi se punonjësit e doganës kanë deklaruar se duhet plotësuar edhe afati prej 14 ditësh nga bërja e vaksinës së dytë, në mënyrë që të lejohet kalimi.

 

LEXONI GJITHASHTU:
Etiketimet

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

TË FUNDIT

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

Dy të mitur mbyten në liqenin e Prushit në Tiranë

Dy të mitur të moshës rreth 12 vjeç janë mbytur në një liqen në periferi të Tiranës. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të zonës së...

Zv.rektorja e Vlorës pro vendimit për mesataren: Po ulej numri i studentëve

Zv.rektorja e Universitetit të Vlorës e cilësoi të drejtë vendimin për uljen e mesatares nga 7.5 në 6.5, për maturantët të cilët duan të...