Ministrja Kushi: Në shkollat me turne ora mësimore zgjat 30 minuta

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ministrja e Arsimit Evis Kushi deklaroi për Euronews Albania se orët mësimore në shkollat që janë me turne do të jenë 30 minuta dhe jo 45 minuta.

“Në ato klasa, shkolla ku mësimi do të jetë me turne, ora mësimore do të jetë 30 minuta. Por, dua ta theksoj se ora e reduktuar kompensohet me numrin e reduktuar të nxënësve”, u shpreh ministrja.

Znj. Kushi theksoi se gjatë këtij viti shkollor do të ketë mësim me turne për shkak të situatës me pandeminë.

“Përsëri do të ketë mësim me dy turne, por është një mënyrë, një masë që do ta marrim për të mbrojtur shëndetin e nxënësve, mësuesve dhe komunitetit”, tha ajo.

Ministrja shtoi se edhe këtë vit shkollor të gjithë arsimtarët do të paguhen për orët shtesë.

Ajo përmendi edhe mësimin plotësues ku tha se ka një program për të dhe se shkollat kanë vepruar edhe në bazë të nevojave të tyre specifike.


Etiketimet

Maqedonia e Veriut nuk duhet ta refuzojë propozimin francez, thotë Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se Maqedonia e Veriut duhet ta marrë parasysh dhe mos ta refuzojë propozimin francez, për zgjidhjen e kontestit...

“Berisha specialist i dhunës”, deputetët e PS komentojnë protestën e opozitës

3 deputetë të Partisë Socialiste kanë komentuar për Euronews Albania protestën e sotme të opozitës. Petro Koçi është shprehur se Sali Berisha është specialist...

Ukraina i kërkon llogari Turqisë për anijen ruse

Ministria e Jashtme ukrainase tha të enjten se anija ruse e ngarkuar me grurë ukrainas është lejuar që të largohet nga porti turk, Karasu. Ukraina...

TË FUNDIT

Maqedonia e Veriut nuk duhet ta refuzojë propozimin francez, thotë Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se Maqedonia e Veriut duhet ta marrë parasysh dhe mos ta refuzojë propozimin francez, për zgjidhjen e kontestit...

“Berisha specialist i dhunës”, deputetët e PS komentojnë protestën e opozitës

3 deputetë të Partisë Socialiste kanë komentuar për Euronews Albania protestën e sotme të opozitës. Petro Koçi është shprehur se Sali Berisha është specialist...

Ukraina i kërkon llogari Turqisë për anijen ruse

Ministria e Jashtme ukrainase tha të enjten se anija ruse e ngarkuar me grurë ukrainas është lejuar që të largohet nga porti turk, Karasu. Ukraina...

Lajçak: Jemi duke përgatitur një takim mes Vuçiçit dhe Kurtit në korrik

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak deklaroi se vizita e tij në Prishtinë dhe Beograd u bë me idenë që...