‘Kadareja duhej të merrte Nobel-in në vitet 90’, ish-anëtari i Akademisë Suedeze: Para tij, e meritonte Lasgushi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

“Ismail Kadare duhej të kishte marrë Çmimin Nobel në fillim të viteve 90″. Kështu u shpreh ish-anëtari i Komitetit të Akademisë Suedeze, Kristoffer Leandoer në një intervistë për Euronews Albania.

Ai e cilësoi Kadarenë si një shkrimtar vërtet shumë të mirë që ka shkruar disa nga kryeveprat më të mëdha të shekullit 21, “Kronikë në Gur”, “Pallati i Ëndrrave” dhe 5-6 krijimtari të tjera, që sipas tij janë absolutisht gjeniale.

“E di nga eksperienca që akademia do të shpërblejë shkrimtarë që janë në proces të të shkruarit dhe që do të vazhdojnë të shkruajnë. Nuk jam shumë i sigurt që ky është rasti. Prandaj, mendoj se akademia e ka humbur mundësinë për ta vlerësuar Kadarenë dhe gjuhën shqiptare për herë të parë, në fillim të viteve ’90. Kjo do të kishte qenë koha perfekte për t’ia dhënë atij çmimin”, shtoi ai.

Shkrimtari nënvizoi se “Shqipëria duhet të prodhojë një shkrimtar të ri si Ismail Kadare, për të pasur shansin që të fitojë çmimin Nobel”.

Gjatë intervistës ai përmendi edhe shkrimtarin Lasgush Poradeci, për të cilin theksoi se duhet të kishte marrë çmimin “Nobel” përpara Kadaresë.

“Një shkrimtari në gjuhën shqipe që do të kisha dashur t’ia jepja çmimin Nobel përpara Kadaresë do të kishte qenë Lasgush Poradeci, që është i mrekullueshëm”, përfundoi ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:

1 COMMENT

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Franca riatdheson 51 gra dhe fëmijë nga kampet në Siri

Franca riatdhesoi 51 shtetas nga Siria të martën, duke përfshirë disa fëmijë jetimë që kishin qenë në paraburgim në verilindje të vendit për tre...

Kërkohet hapja e plazheve 100% publike, nis mbledhja e firmave

Çadra e plazhit këtë herë u hap përballë Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, në shenjë reagimi për hapësirat e pakta të plazheve publike. Pjesëtar të...

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

TË FUNDIT

Franca riatdheson 51 gra dhe fëmijë nga kampet në Siri

Franca riatdhesoi 51 shtetas nga Siria të martën, duke përfshirë disa fëmijë jetimë që kishin qenë në paraburgim në verilindje të vendit për tre...

Kërkohet hapja e plazheve 100% publike, nis mbledhja e firmave

Çadra e plazhit këtë herë u hap përballë Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, në shenjë reagimi për hapësirat e pakta të plazheve publike. Pjesëtar të...

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

70 vjeç në timon, Partia Socialiste propozon ndryshime në Kodin Rrugor

Personat deri në moshën 70-vjeçare mund të drejtojnë autobusë, kamion dhe çdo mjet tjetër për transport njerëzish dhe mallrash. Grupi parlamentar socialist ka depozituar në...

Edhe në Kiev bëhet plazh, ukrainasit përpiqen të kapin ritmin

Kievi ka rënë në qetësi dhe për momentin nuk është duke përjetuar sulmet të cilat janë përqendruar në rajonet lindore të Ukrainës. Në këto...