Emigrantët afrikanë në Horë flasin arbërisht, thotë gjuhëtarja

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjuhëtarja Ledi Shamku tha në Euronews Albania se pjesa më e madhe e emigrantëve, kryesisht afrikanë që shkojnë të jetojnë në Horë, vendbanimin arbëresh në Sicili, flasin arbërisht.

Sipas saj kjo ndodh pikërisht prej ndikimit të gjuhës në zonë dhe ruajtjes me fanatizëm nga arbëreshët.

Mënyra si është ruajtur deri më sot gjuha, lidhet me jetesën në realitete shumë të mbyllura. Shamku tregoi se arbëreshët nuk kanë bërë martesa të përziera dhe gjithashtu nuk kanë emigruar.

Me rritjen e lëvizjes, kanë filluar të mungojnë folësit aktivë, pra qytetarë që e kuptojnë arbërishten, por nuk e flasin dot. Gjuhëtarja propozoi që të ruhen zërat e të moshuarve, të cilët flasin rrjedhshëm gjuhën, në mënyrë që brezat që do vijnë të kenë shqiptime të sakta të fjalëve arbëreshe.

Shteti shqiptar duhet të bëjë të mundur që shqiptarët të njohin arbëreshët, tha Shamku.

“Nuk ka nevojë ata të na njohin ne, është e domosdoshme ne të njohim ata,” – u shpreh ajo.

Sipas gjuhëtares mënyra më e mirë është prodhimi i muzikës, filmave, kukullave apo nisma të kësaj natyre që forcojnë marrëdhëniet komunikuese me arbëreshët.

 

LEXONI GJITHASHTU: 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Çumani: Situata në “Zyber Hallulli” është shumë e rëndë, fëmijët përdorin hashash

Drejtori i Përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, Ilir Çumani, ka komentuar raportin e KLSH, ku janë gjetur disa shkelje pas...

Flukset e turistëve të huaj, OBT rendit Shqipërinë të parën në Europë

Organizata Botërore e Turizmit e ka renditur Shqipërinë në vend të parë në Europë dhe të dytë në botë, përsa i përket normës së...

Covid-19 në vend, asnjë viktimë dhe 47 raste të reja në 24 orët e fundit

Asnjë viktimë dhe 47 raste të reja me Covid-19, janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë, bën me dije...

TË FUNDIT

Çumani: Situata në “Zyber Hallulli” është shumë e rëndë, fëmijët përdorin hashash

Drejtori i Përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, Ilir Çumani, ka komentuar raportin e KLSH, ku janë gjetur disa shkelje pas...

Flukset e turistëve të huaj, OBT rendit Shqipërinë të parën në Europë

Organizata Botërore e Turizmit e ka renditur Shqipërinë në vend të parë në Europë dhe të dytë në botë, përsa i përket normës së...

Covid-19 në vend, asnjë viktimë dhe 47 raste të reja në 24 orët e fundit

Asnjë viktimë dhe 47 raste të reja me Covid-19, janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë, bën me dije...

Sa paguhen mjekët në Gjermani?

Mjeku shqiptar, Rexhail Ramadani thotë se paga në Gjermani është shumë më e lartë sesa në Maqedoninë e Veriut, prej nga ku emigroi. Në një...

Çumani: Qendra e fëmijëve jetimë në Borsh po privatizohet. Thirrja për Ramën e SPAK

Drejtor i Përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, Ilir Çumani, shprehet se qendra e fëmijëve jetimë në Borsh po gllabërohet nga...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?