Sociolinguisti Martin di Maggio: Zero ndihmë nga Shqipëria për ruajtjen e gjuhës arbëreshe

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Shteti shqiptar ka dhënë zero kontribut për ruajtjen e kulturës dhe gjuhës arbëreshe. Kështu u shpreh në emisionin ‘Mirmëngjes’ në Euronews Albania, sociolinguisti arbëresh Martin di Maggio.

“Ka dhënë vetëm një fond për disa studime, të cilat fokusohen në gjuhën standarde shqipe”, u shpreh sociolinguisti.

Ai tha se mënyra se si arbëreshët e ruajnë gjuhën dhe traditën është duke mbajtur marrëdhënie me një-tjetrin dhe duke ua mësuar gjuhën fëmijëve.

Mirëpo kjo gjuhë rrezikon të zhduket, tha ai, jo vetëm sepse nuk ka një sistem për ta mirëmbajtur, por edhe për shkak të teknologjisë. Sidomos fëmijët janë në kontakt me teknologjinë, një dritare drejt globalizmit ku rrallë herë has shenja të gjuhës arbëreshe.

Në komunitetet arbëreshe në Itali ka shkolla të gjuhës shqipe. Mirëpo, Martin di Maggio thotë se këto shkolla janë të fokusuara në mësimin e gjuhës standarde shqipe, gjë që nuk ndihmon për ruajtjen e vlerave të gjuhës arbëreshe.

Këtë e vuri në dukje edhe gjuhëtarja Ledi Shamku, e cila tha se Shqipëria nuk ka nevojë “të kolonizojë” askënd, dhe duhet të kontribuojë që ajo pjesë e shqipes, që është arbërishtja, të ruhet në formën e saj më të pastër.

1 COMMENT

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

TË FUNDIT

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

Rikthehen në detyrë prokurorët e SPAK, Elvin Gokaj dhe Alfred Shehu

Gjykata e Lartë ka rrëzuar vendimin e shkallës së Apelit në Gjykatës Administrative që pezullonte nga detyra dy prokurorët e SPAK, Elvin Gogaj e...

Lavrov nuk do të takohet me Blinken në Samitin e G20-ës

Nuk është planifikuar një takim mes ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov dhe sekretarit amerikan të shtetit Antony Blinken në Samitin e G20-ës në...