Rikthehen regjistrat në shkolla pas denoncimeve në media

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Shkollat 9-vjeçare dhe të mesme janë plotësuar me regjistra, 4 muaj pas nisjes së vitit shkollor.

Ka qenë presioni mediatik, që detyroi Ministrinë e Arsimit të shpërndajë regjistrat në shkolla.

Drejtori i Zyrës Vendore të Arsimit Parauniversitar në Korçë, Endri Pikuli ka pranuar se gjatë kësaj periudhe nuk ka pasur regjistra, por nënvizoi se prej 2 ditësh shkollat në këtë qark janë plotësuar me regjistra.

“Marrja e regjistrave manual do të thotë që çdo mësues ka përpara një regjistër. Prej dy ditësh kanë ardhur regjistrat nga klasa e 6-9 dhe sot që flasim bashkë, të gjitha klasat janë të plotësuara me regjistra”, u shpreh ai për emisionin “Mirëmëngjes” në Euronews Albania.

Z. Pikuli nënvizoi se regjistri është thjesht një çështje formale, pasi çdo mësues mban në regjistrin e tij personal vlerësimin e vazhduar të nxënësve dhe mungesat.

“Nuk ka asnjë penalitet, vonesa prej një periudhë e regjistrave. Është diskutuar për një regjistër online, pasi çdo prind do mund të sigurojë nëpërmjet portalit online vlerësimin për fëmijët e tij”, shtoi ai.

Ndërkohë, disa mësues kanë publikuar mesazhin që është shpërndarë nëpër shkolla për marrjen e regjistrave nga ana e mësuesve.

“Mësuesit e klasave kujdestari klasa 6-9 të tërheqin regjistrat në drejtori”, thuhet në mesazh.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

TË FUNDIT

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

Rikthehen në detyrë prokurorët e SPAK, Elvin Gokaj dhe Alfred Shehu

Gjykata e Lartë ka rrëzuar vendimin e shkallës së Apelit në Gjykatës Administrative që pezullonte nga detyra dy prokurorët e SPAK, Elvin Gogaj e...