Karta e studentit: Në Kosovë dhe Itali më shumë përfitime se në Shqipëri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Disa studentë në Shqipëri, Kosovë dhe në Itali, kanë treguar për emisionin “Mirëmëngjes” në Euronews Albania përfitimet që kanë nga një kartë studenti.

Paola Ymet, studente në Fakultetin e Gjuhëve të Huaja tregoi se nga shërbimet e një karte studenti në Tiranë, u ofrohet shumë pak. Ajo tha se jo të gjithë studentët janë të pajisur me një kartë studenti.

Sa i përket aboneve për transport Ymeti u shpreh  se për të marrë një të tillë, duhet të presësh me orë të tëra në radhë.

“Studentet zgjedhin të mos marrin, pasi ka radhë të gjata për të marrë një abone”, tregoi ajo.

Ndërsa, Fatlind Azizi, Përfaqësurs i Parlamentit Studentor në Prishtinë tha se studentët në Kosovë pajisen me kartë studenti nga universiteti që në vit të parë dhe se prej tyre kanë përfitime.

“Të gjithë studentet pajisen me të që kur fillojnë universitetin, çdo fakultet jep kartën. Në biletat e autobusit në nivelin ndër-urban apo brenda Kosovës është një lehtësi 50 cent apo 1 euro. Abonetë i kemi 2 apo 3 euro më lirë se çmimi vendosur”, tha ai.

Sakaq, Kryetarja e Unionit Studentor në Shkup, Nermine Hamidi tha se transporti publik për studentët është falas, por vetëm për studentët në universitete shtetërore.

Azizi shtoi se studentët paguajnë vetëm 20 euro në muaj për konvikt dhe 15 euro në mensë.

Ndërkohë, studenti shqiptar në Itali, Alberto Paloka tha se në këtë shtet studentët përfitojnë 50% ulje për transportin.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

TË FUNDIT

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

Refuzon të shkojë në luftë, burri rus i vë flakën vetes

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në qytetin Ryazan në Moskë. Sipas mediave të huaja, një burrë me origjinë ruse i ka vënë flakën vetes...

Vllaznia humbet në Vlorë, ndeshja vuloset 2 -1 që në pjesën e parë

Flamurtari ka surprizuar në Vlorë teksa në ndeshjen e parë të 116 të finales së Kupës së Shqipërisë mposht 2 me 1 Vllazninë e...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?