Probleme me parkimet në Tiranë, vëzhgimi i Euronews Albania

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në disa qendra shëndetësore në kryeqytet një korsi e rrugës është gjithmonë e bllokuar nga makinat e familjarëve të pacientëve, apo prindërit që sjellin fëmijët në konsultore.

Në këtë zonë nuk ka asnjë mundësi parkimi, madje as me pagesë.

E njëjta situatë është përgjatë gjithë “Rrugës së Kavajës”.

E njëjta situatë është edhe në një pjesë të rrugës “Ibrahim Rugova” që lidhet me Unazën, megjithëse në njërin krah të rrugës ka parkime me pagesë, sërish ato janë të pa mjaftueshme dhe makinat parkohen në të dy anët e rrugës.

Edhe në Unazë, parkimet në anë të rrugës nuk mjaftojnë, dhe makinat sërish parkohen në kundërshtim me rregullat.  

Përpara drejtorisë së policisë, në rrugën Sami Frashëri, një polic qëndron me bllok në dorë, i gatshëm për të gjobitur çdo drejtues mjeti që parkon aty.

Sapo polici largohet, një qytetar sërish parkon në njërën korsi, pasi ka kërkuar gjatë për parkim.

Gjatë vëzhgimit të gazetarëve të “Mirëmëngjes” në Euronews Albania nëpër rrugë, në zonën e Myslym Shyrit që është me një sens kalimi, një mjet vjen përballë, duke u bërë burim aksidenti, por polici pak metra më tej është i zënë duke gjobitur qytetarët që nuk kanë ku parkojnë.

Një rrugë tjetër problematike është edhe rruga e Elbasanit. Në të gjithë gjatësinë e saj, nga të dyja anët, nuk ka anjë vend parkimi.

Edhe policia bashkiake është e detyruar të shkelë ligjin dhe të parkojë aty ku nuk lejohet. Kur Euronews Albania u afrua për t’i pyetur nëse do gjobisin veten, policët u larguan.

Në rrugën Qemal Stafa, përpara shkollës së kuqe prindërit që presin të marrin fëmijët nga mësimi, kanë parkuar mbi korsinë e biçikletave, në mungesë të një vendparkimi.  

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

TË FUNDIT

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

Zeka: Tensionet në Veri të koordinuara nga Kurti e Vuçiç për të fshehur dështimin

Analisti Milaim Zeka thotë se takimet në Bruksel mes liderit të Kosovës Albin Kurti dhe atij të Serbisë Aleksandër Vuçiç  nuk ka për qëllim...

Bie në kanal, humb jetën 51-vjeçari në Laç

Një 51-vjecar ka humbur jetën aksidentalisht mbrëmjen e së enjtes në Laç. Përmes një njoftimi zyrtar policia lokale sqaroi se 51-vjeçari Y.T dyshohet se ka...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?