Shala: Infermierët po e përdorin diplomën si biletë për t’u larguar nga vendi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Qëndresa Qytetare ka kryer një studim për fenomenin e largimit të infermierëve. Në vitin 2021 u diplomuan 1,319 infermierë, teksa 1,073 u larguan drejt vendeve të Bashkimit Europian.

Stiven Shala, i cili është marrë me raportin dhe ka përpunuar të dhënat, tha për emisionin “Mirëmëngjes” në “Euronews Albania”, se infermierët po e përdorin diplomën si biletë për t’u larguar.

“Shumica e studentëve të infermierisë po e përdorin biletën thjesht si një biletë largimi. Ne nisim në vitin 2016 me 67 infermierë që kërkojnë dokumentacionin për t’u larguar dhe vijmë në 2021-shin, me rreth 1,100 infermierë që duan të largohen. Kjo tregon që problematika është thelluar dhe studentët po regjistrohen në universitete për ta përdorur si biletë”, tha Shala.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...

Perla rrëzë alpeve shqiptare, destinacioni që bashkon shqiptarë e të huaj

I shtrirë rrëzë Alpeve Shqiptare, Lumi i Shalës është destinacioni që shumë turistë kërkojnë. Vizitorë të shumtë shqiptarë dhe të huaj mbipopulluan ujërat e kristaltë...

TË FUNDIT

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...

Perla rrëzë alpeve shqiptare, destinacioni që bashkon shqiptarë e të huaj

I shtrirë rrëzë Alpeve Shqiptare, Lumi i Shalës është destinacioni që shumë turistë kërkojnë. Vizitorë të shumtë shqiptarë dhe të huaj mbipopulluan ujërat e kristaltë...

Alibeaj: ILDKPKI të investigojë rastin Xhaçka për konflikt interesi

Gjatë diskutimit të raportit vjetor të Inspektorati të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive, kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj kërkoi nga...