Tremujori i parë i 2022, shteti arkëtoi 230 mln euro më shumë nga TVSH-ja

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i ekonomisë, Klodian Muço thotë se qeveria ka arkëtuar 230 milion euro më shumë në tremujorin e parët të këtij viti nga TVSH-ja, si pasojë e rritjes së çmimeve.

Në emisionin “Mirëmëngjes” në “Euronews Albania”, Muço u shpreh se një familjeje shqiptare, i duhen 6200 lekë të reja shtesë në muaj, për të mbajtur të njëjtin standard të vitit të kaluar, për produktet e shportës.

“Rreth 230 milion euro më tepër ka arkëtuar qeveria si pasojë e rritjes së çmimeve. Nga një anë ne kemi qytetarë që gjenden në vështirësi ekonomike sepse kemi rritje të çmimeve. Një publikim i INSTAT-it, thotë se çdo familjeje shqiptare i duhen rreth 6200 lekë të reja në muaj shtesë, për të mbajtr të njëjtin standard jetese të vitit të kaluar”, tha Muço.

Sipas tij, rritja e të ardhurave nga TVSH-ja rezultoi mbi parashikimin e qeverisë.

“Janë rritur çmimet, por TVSH-ja është tatim për blerën e shtuar mbi çmimin fundor. Kjo ka çuar në rritjen e arkëtimeve të TVSH-së. Kjo vlerë është mbi parashikimet e qeverisë. Parashikimet janë gjithmonë optimiste, në vitet e kaluara qeveritë vuanin që të realizonin planin. Në këtë rast e kemi realizuar planin dhe kemi 230 milion euro plus”, deklaroi eksperti.

Muço shtoi se qeveria duhet të bëjë rishpërndarjen e këtyre ardhurave në forme ndihme për njerëzit në nevojë, pensionistët apo bizneset.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...

Të vdekur dhe të djegur, civilë ukrainas shtrihen të vrarë pas tërheqjes ruse

Ndërsa forcat ruse u tërhoqën nga periferia e qytetit lindor të Ukrainës, nëpër rrugë u panë trupat e civilëve të vdekur dhe të djegur. Të...

Japonia, Australia dhe SHBA-ja dënojnë stërvitjet e Kinës pranë Tajvanit 

Ministri japonez i Mbrojtjes Hamada Yasukazu, sekretari amerikan i mbrojtjes Lloyd Austin dhe zv. kryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Australisë Richard Marles dënuan...

TË FUNDIT

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...

Të vdekur dhe të djegur, civilë ukrainas shtrihen të vrarë pas tërheqjes ruse

Ndërsa forcat ruse u tërhoqën nga periferia e qytetit lindor të Ukrainës, nëpër rrugë u panë trupat e civilëve të vdekur dhe të djegur. Të...

Japonia, Australia dhe SHBA-ja dënojnë stërvitjet e Kinës pranë Tajvanit 

Ministri japonez i Mbrojtjes Hamada Yasukazu, sekretari amerikan i mbrojtjes Lloyd Austin dhe zv. kryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Australisë Richard Marles dënuan...

A do të rikthehet Bojko Borissov? Bullgarët sot sërish në zgjedhje

Qytetarët bullgarë këtë të diel u drejtohen qendrave të votimit Kjo është hera e katërt në dy vjet që bullgarët shkojnë në zgjedhje. Zgjedhjet e përgjithshme...

Nis regjistrimi në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc, Basha thirrje qytetarëve

Ish-kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha u bëri thirrje qytetarëve në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc që të regjistrojnë veten dhe familjarët. Sipas tij, finalizimi me...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?