Flota e re e policisë, 60 gjoba për shkelje në 40 minuta në Tiranë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Flota e re e policisë mundëson monitorimin e shkeljeve të rregullave të qarkullimit nga drejtuesit e mjeteve.

Së bashku me njësinë operacionale të drejtorisë së policisë rrugore, Euronews Albania vrojtoi situatën në një nga akset  rrugore më problematike të kryeqytetit.

“Makina ka një aparaturë që identifikon targat dhe shkelje të ndryshme që i monitoron me kamera. Nëse targa nuk duket, e afron. Letra e shkeljeve printohet”, sqaroi polici.

Nëse jeni duke udhëtuar me shpejtësi përtej normave të lejuara, nëse nuk keni vendosur rripin e sigurimit, nëse përdorni celularin gjatë drejtimit të mjetit apo çfarëdo lloj shkelje tjetër të qarkullimit rrugor, tashmë nuk mund të ju shpëtoni kamerave të flotës ose makinës inteligjente.

Për secilën shkelje, masa administrative është e ndryshme. Makina inteligjente dhe radarët automatikë së bashku me 10 makinat e flotës së re, operojnë në të gjitha qytetet e vendit.

Gjatë 40 minutave qëndrim në makinën me aparaturën monitoruese, ajo evidentoi mbi 60 automjete të cilat shkelën rregullat e qarkullimit rrugor.

“Caktohet lokacioni, korsitë dhe shpejtësia e lejuar e aksit, si edhe marzhi i gabimit të pajisjes dhe shpejtësia e lejuar sipas kodit rrugor”, tha polici.

Flota e re e makinave të pajisura me radarë e lexues automatikë të targave është në qarkullim që pas aksidentit të rëndë në rrugën e Kavajës që plagosi çiftin e bashkëshortëve por dhe foshnjën e tyre 3-muajshe.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

‘S’më lanë të këndoj për Adem Jasharin’, Shemi flet pas incidentit në ‘Sunny Hill’

Një incident ka ndodhur në festivalin Sunny Hill. Incidenti ka pasur si protagonist Shemsi Krasniqi, i njohur ndryshe si Shemi i ‘Ilirëve’, i cili...

Rriten infektimet nga COVID-19 në Shqipëri

Gjatë 24 orëve të fundit nuk është shënuar asnjë humbje jetë nga COVID-19 në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë tha se në 2418 testime...

Partizani shkarkon trajnerin në prag të Superligës

Dritan Mehmeti nuk është më trajneri i Partizanit. Ekipi ka ndërprerë bashkëpunimin me trajnerin që mori drejtimin e ekipit e kuq në mes të sezonit të shkuar. Vendimi...

TË FUNDIT

‘S’më lanë të këndoj për Adem Jasharin’, Shemi flet pas incidentit në ‘Sunny Hill’

Një incident ka ndodhur në festivalin Sunny Hill. Incidenti ka pasur si protagonist Shemsi Krasniqi, i njohur ndryshe si Shemi i ‘Ilirëve’, i cili...

Rriten infektimet nga COVID-19 në Shqipëri

Gjatë 24 orëve të fundit nuk është shënuar asnjë humbje jetë nga COVID-19 në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë tha se në 2418 testime...

Partizani shkarkon trajnerin në prag të Superligës

Dritan Mehmeti nuk është më trajneri i Partizanit. Ekipi ka ndërprerë bashkëpunimin me trajnerin që mori drejtimin e ekipit e kuq në mes të sezonit të shkuar. Vendimi...

Shtrenjtohet bulmeti, shkak kostot e lëndëve të para dhe rënia e prodhimit vendas

Çmimi i bulmetit është rritur më shumë se 10% këtë muaj. Kompanitë e përpunimit thonë, se shkak për shtrenjtimin janë bërë lëndët e para, që po vijnë me...

Pse shumica e grave preferojnë të kenë shef një burrë – në vend të një gruaje?

Nëse do ta pyesnit stafin 5 dekada më parë, se çfarë preference kishin për gjininë e shefit të tyre, shumica do t'ju thoshin se...


Sondazh