Studentët në Shqipëri kërkojnë 10.000 lekë mbështetje nga shteti

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Studentët në Shqipëri kërkojnë një ndihmë prej 10 mijë lekësh të reja nga qeveria për të përballuar rritjen e çmimeve.

Ata hasin vështirësi me pagesën e tarifave të larta të universiteteve publike, por edhe me shpenzimet për jetesën.

Studentja Flavia Osmani, në një lidhje të drejtpërdrejtë me emisionin “Mirmëngjes” në Euronews Albania tha se kriza ekonomike vazhdon, ndërsa ka ardhur muaji i pagesës së tarifave dhe ende nuk është marrë asnjë masë në lidhje me to.

“Në këtë rast, një ndihmë ekonomike nga qeveria do të ishte e domosdoshme”, u shpreh Flavia.

Studentja tha se fakti që Kosova, – shtet fqinj dhe me kontekst të njëjtë me Shqipërinë -, ka ndërmarrë këtë hap, atëherë edhe për studentët shqiptarë është më e thjeshtë për ta kërkuar.

Lëvizja për Universitetin prej vitesh kërkon zërmini e tarifave, e megjithatë qeveria nuk ka ndërmarrë ndonjë hap për këtë çështje.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Harta e re gjyqësore, priten masa disiplinore për avokatët që thyen bojkotin

Kreu i Dhomës së Avokatisë, Maks Haxhia tha se do të kërkojë ndjekje disiplinore për avokatët që kanë thyer bojkotin për hartën e re...

Berisha-mazhorancës: Pse s’guxoni të flisni për gjenocidin serb në Kosovë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha e cilësoi një rezolutë të njerëzve me qëndrim të dyfishtë atë të mazhorancës për gjenocidin serb në Srebrenicë. Qeveria,...

Greqia do të rris pensionet në 2023, nisma pas më shumë se një dekade

Për herë të parë në më shumë se një dekadë, duke nisur nga viti 2023, Greqia do të rritë pensionet. Ishte ky premtimi i dhënë...

TË FUNDIT

Harta e re gjyqësore, priten masa disiplinore për avokatët që thyen bojkotin

Kreu i Dhomës së Avokatisë, Maks Haxhia tha se do të kërkojë ndjekje disiplinore për avokatët që kanë thyer bojkotin për hartën e re...

Berisha-mazhorancës: Pse s’guxoni të flisni për gjenocidin serb në Kosovë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha e cilësoi një rezolutë të njerëzve me qëndrim të dyfishtë atë të mazhorancës për gjenocidin serb në Srebrenicë. Qeveria,...

Greqia do të rris pensionet në 2023, nisma pas më shumë se një dekade

Për herë të parë në më shumë se një dekadë, duke nisur nga viti 2023, Greqia do të rritë pensionet. Ishte ky premtimi i dhënë...

Ulet sërish çmimi i naftës dhe benzinës

Bordi i Transparencës ka caktuar çmimet e reja për karburantet. Duke nisur nga kjo e enjte nafta do të shitet me 235 lekë/litër. Benzina do të...