1 mijë lekë ndihmë për dy fëmijët jetimë, nëna: Është qesharake

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirëjetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë.

“Ne para 4 vitesh humbëm babain e Klevit dhe Denatit dhe ishte shumë e vështirë, qoftë për Klevin si fëmijë që preket shumë shpejt, qoftë për gjithëtjerët,” – u shpreh Dorina.

Ajo rrëfeu për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se prej disa kohësh endet institucioneve përpërfituar ndihmë për dy djemtë, njëri prej të cilëve vuan nga probleme të spektrit autik.

“Po merrem sërish me këto dokumentet sepse për të qenë e sinqertë na kanë sorrollatur pak, jo po shko këtu, jo po shko aty. Dihet pak a shumë se si janë gjërat këtuShqipëri,” – tha Dorina.

E vetmja mbështetje financiare që ajo merr është pensioni që përfiton për fëmijët e mbetur jetim.

“Për pensionin që u është dhënë fëmijëve, 10 mijë lekë të vjetra të dy bashkë, pensionin si jetim, 10 mijë lekë të vjetra është një pension qesharak. Kur e them nuk me beson asnjeri. Më është dashur gati 2 muaj të sorollatem, njëri thoshte këtu, tjetri këtu, po ku të shkoj?!” – u shpreh nëna e djemve.

Dorina tregoi dhe dokumentet që vërtetojnë shumën e parave që merr.

Ajo tha se nuk përfiton mbështetje as për fëmijën autik, ndërsa shpenzimet janëshumta.

E përlotur, Dorina e mbyll rrëfimin e saj për situatën ku ndodhet me mendimin që e mundon gjithë kohës, çfarë do të ndodhë me fëmijët e saj kur ajo të mos mundet të kujdeset për ta?

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

TË FUNDIT

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

Bjellorusia është kërcënuar nga Ukraina, pretendon Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të shtunën se Ukraina ishte përpjekur të godiste objektet ushtarake në territorin bjellorus tre ditë më pare. Agjencia shtetërore...

Zbulohet bima e parë mishngrënëse që kap prenë nën tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar një bimë mishngrënëse që rrit nëntokë rrënjë që kapin gjahun, duke u ushqyer me krijesa nëntokësore si krimbat, larvat dhe brumbujt. Lloji i...