Lija e majmunëve, mjekët raportojnë rastet në Europë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjeku shqiptar i cili jeton në Itali, Albert Troci, tha se në këtë shtet janë 4 raste me sëmundjen e lisë së majmunëve, tre në Romë dhe një afër spitalit Aretti.

Ai u shpreh se këto pacientë të infektuar me linë e majmunëve janë rikthyer në Itali pas udhëtimeve në zonat që ka pasur festa, ku është shkaktuar përhapja e sëmundjes.

Troci tha m e tej se më shqetësuese është lija e majmunit është përhapur jashtë Afrikës me raste që nuk kanë udhëtuar drejtpërdrejtë në vendet ku sëmundja është endemike.

Autoritetet Shëndetësore kanë shprehur shqetësimin e tyre për arsye se akoma nuk janë të informuar nëse virusi ka pasur një mutacion, apo është i njëjti virus, por sillet në mënyrë tjetër.

Mjeku tregoi se janë dy klaste kryesore i Afrikës Qendrore dhe Perëndimore, ku ajo që është izoluar është i Afrikës Perëndimore që ka një letalitet pak më të ulët, dhe këto pacientë janë nën vëzhgimin e mjekëve për evoluimin e tyre.

Ky virus është më stabël sepse është i lidhur me ADN-në dhe ka më pak defekte gjatë replikimit, ku ka një vaksinë për këtë sëmundje e cila quhet MVABN dhe një ilaç që quhet Tekovirimad.

Arben Vishaj, mjek Infeksionist, tha se masat që janë marrë në Kosovë nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik është respektimi i protokolleve të marra nga jashtë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Berisha: Shqipëria ka potencial për të dalë nga kriza, prodhon 1 mln ton na

Kryetari i Partisë demokratike Sali Berisha zhvilloi paditen e së martës një takim me ekspertë të energjetikës dhe hidrokarbureve me temë “Kriza, nafta, çmimet...

‘Stuhi’ politike në Uashington pas Bastisjes së Trump nga FBI

Bastisja e pronës së Donald Trump nga agjentët e FBI-së ka shkaktuar një stuhi politike në mbarë Shtetet e Bashkuara. Për mbështetësit e miliarderit të...

Lista e qyteteve më të mira për të jetuar në vitin 2022

Raporti i Indeksit Global të Jetueshmërisë publikohet çdo vit nga The Economist Intelligence Unit. Dhe për herë të tretë në 5 vitet e fundit, Viena...

TË FUNDIT

Berisha: Shqipëria ka potencial për të dalë nga kriza, prodhon 1 mln ton na

Kryetari i Partisë demokratike Sali Berisha zhvilloi paditen e së martës një takim me ekspertë të energjetikës dhe hidrokarbureve me temë “Kriza, nafta, çmimet...

‘Stuhi’ politike në Uashington pas Bastisjes së Trump nga FBI

Bastisja e pronës së Donald Trump nga agjentët e FBI-së ka shkaktuar një stuhi politike në mbarë Shtetet e Bashkuara. Për mbështetësit e miliarderit të...

Lista e qyteteve më të mira për të jetuar në vitin 2022

Raporti i Indeksit Global të Jetueshmërisë publikohet çdo vit nga The Economist Intelligence Unit. Dhe për herë të tretë në 5 vitet e fundit, Viena...

‘Paratë e BE për inceneratorët’, AZHBR: Sulme politike, fondet monitorohen

Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural mohon akuzat se fondet e Bashkimit Europian janë shpërdoruar. Ajo thotë se të gjitha paratë që vijnë nga Europa...

Tërhoqi zvarrë qenin me makinë, arrestohet 55-vjeçari nga Vlora

Policia e Vlorë ka arrestuar një 55-vjeçar pasi tërhoqi zvarrë me makinë një qen. Policia sqaron se pas publikimit në rrjetet sociale të pamjeve të...


Sondazh