Ulja e mesatares që të mos mbyllen degët në fakultet, thotë eksperti i arsimit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ditën e djeshme, ministrja e Arsimit Evis Kushi bëri me dije se do të ulej mesatarja nga 7.5 në 6.5 për maturantët të cilët duan të vazhdojnë studimet në disa degë si gjuhët e huaja, biokimi apo matematikë, por duke i hequr të drejtën për t’u bërë mësues.

Ata maturantë të cilët do duan të studiojnë për degën e mësuesisë, duhet të kenë mesataren 7.5, pra mbetet e pandryshuar.

Në emisionin “Mirëmëngjes” në “Euronews Albania”, eksperti i arsimit Fatmir Vejsiu tha se ky vendim është marrë në mënyrë që të mos mbyllen këto degë në fakultet, pasi nuk shikon ndonjë arsye tjetër.

“Fakultetet që nxjerrin mësues kryesisht në rrethe por edhe në Tiranë, kanë pasur mungesë kontigjentesh regjistrimi dhe për pasojë rrezikohet ekzistenca e departamenteve, pra dhe punësimi i pedagogëve në këto fakultete”, tha Vejsiu.

Sipas ekspertit, do ishte e arsyeshme që mesatarja për degët e mësuesisë të ngrihet.

Ai shtoi se në tregun e punës, mësuesia zë një vend të rëndësishëm, teksa janë rreth 40 mijë mësues që punojnë në sistemin publik dhe privat.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Liga e Konferencës, Ballkani fiton me përmbysje në Shkup

Skuadra e Ballkanit ka fituar me rezultatin 2-1 në transfertë përballë Shkupit, duke hedhur një hap të rëndësishëm drejt grupeve të Ligës së Konferencës. Kampionët...

Qeveria e Dritan Abazoviç përballet sot me votën e mosbesimit

Qeveria kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviç përballet sot me votën e mosbesimit në Kuvend. Propozimi u iniciua nga 36 përfaqësues të Partisë Demokratike...

Koreja e Veriut refuzon ofertën e Jugut për ndihmë

Koreja e Veriut ka refuzuar ofertën e Koresë së Jugut për mbështetje ekonomike në këmbim të denuklearizimit. Kim Yo Jong, një zyrtare e lartë dhe...

TË FUNDIT

Liga e Konferencës, Ballkani fiton me përmbysje në Shkup

Skuadra e Ballkanit ka fituar me rezultatin 2-1 në transfertë përballë Shkupit, duke hedhur një hap të rëndësishëm drejt grupeve të Ligës së Konferencës. Kampionët...

Qeveria e Dritan Abazoviç përballet sot me votën e mosbesimit

Qeveria kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviç përballet sot me votën e mosbesimit në Kuvend. Propozimi u iniciua nga 36 përfaqësues të Partisë Demokratike...

Koreja e Veriut refuzon ofertën e Jugut për ndihmë

Koreja e Veriut ka refuzuar ofertën e Koresë së Jugut për mbështetje ekonomike në këmbim të denuklearizimit. Kim Yo Jong, një zyrtare e lartë dhe...

Shefi i OKB-së: Dëmtimi i centralit të Zaporizhias do të ishte vetëvrasje

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres deklaroi se është shumë i shqetësuar për luftimet pranë uzinës bërthamore të Zaporizhia në Ukrainën jugore dhe...

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?