Zusi: Ka kompani që paguajnë 3 mijë euro për të marrë çmime ndërkombëtare

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i Shoqatës së Prodhuesve dhe Eksportuesve, Alban Zusi deklaroi se jo të gjitha certifikimet ndërkombëtare janë të besueshme, sa i takon sigurisë ushqimore.

Për emisionin “Mirëmëngjes” në “Euronews Albania”, Zusi u shpreh se ka kompani shqiptare që paguajnë 3 mijë euro për të marrë çmim ndërkombëtar pa asnjë lloj kriteri.

“Jo gjithmonë çdo lloj certifikimi apo çdo lloj kupe ndërkombëtare është e besueshme, ka vlerë. Ne jemi dëshmitarë të disa lloj çmimeve ndërkombëtare që jepen, pa asnjë lloj kriteri. Thjesht të vjen një letër ku thuhet se je zgjedhur si kompani humë e mire, do marrësh një çmim dhe do paguash 3 mijë euro. Shkojnë atje në një sallë të madhe, gjithë bizneset shqiptare, pa dorëzuar asnjë dosje, pa u bërë asnjë lloj auditimi apo inspektimi dhe marrin një kupë të zakonshme duke paguar 3 mijë euro”, tha ai.

Sipas Zusit, institucionet serioze europiane bëjnë analiza të detajuara në terren, teksa shtoi se konsumatorët duhet të drejtohen drejt produkteve të identifikueshme pasi janë më të sigurta.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...

Të vdekur dhe të djegur, civilë ukrainas shtrihen të vrarë pas tërheqjes ruse

Ndërsa forcat ruse u tërhoqën nga periferia e qytetit lindor të Ukrainës, nëpër rrugë u panë trupat e civilëve të vdekur dhe të djegur. Të...

Japonia, Australia dhe SHBA-ja dënojnë stërvitjet e Kinës pranë Tajvanit 

Ministri japonez i Mbrojtjes Hamada Yasukazu, sekretari amerikan i mbrojtjes Lloyd Austin dhe zv. kryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Australisë Richard Marles dënuan...

TË FUNDIT

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...

Të vdekur dhe të djegur, civilë ukrainas shtrihen të vrarë pas tërheqjes ruse

Ndërsa forcat ruse u tërhoqën nga periferia e qytetit lindor të Ukrainës, nëpër rrugë u panë trupat e civilëve të vdekur dhe të djegur. Të...

Japonia, Australia dhe SHBA-ja dënojnë stërvitjet e Kinës pranë Tajvanit 

Ministri japonez i Mbrojtjes Hamada Yasukazu, sekretari amerikan i mbrojtjes Lloyd Austin dhe zv. kryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Australisë Richard Marles dënuan...

A do të rikthehet Bojko Borissov? Bullgarët sot sërish në zgjedhje

Qytetarët bullgarë këtë të diel u drejtohen qendrave të votimit Kjo është hera e katërt në dy vjet që bullgarët shkojnë në zgjedhje. Zgjedhjet e përgjithshme...

Nis regjistrimi në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc, Basha thirrje qytetarëve

Ish-kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha u bëri thirrje qytetarëve në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc që të regjistrojnë veten dhe familjarët. Sipas tij, finalizimi me...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?