‘Qeset po i blejmë shtrenjtë’, qytetarët ankohen për vendimin e qeverisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Prej një jave qeset plastike nje perdorimshme janë zëvëndësuar në të gjitha pikat e shitjes, me qese plastike shumeperdorimshme, me trashësi 70 mikron dhe me kapacitet mbajtës më të vogël se 10 kilogramë.

Në vëzhgimin e bërë nga emisioni “Mirëmëngjes” në “Euronews Albania”, vërehet se në cdo pikë blerje qese janë me pagesë nga 10 deri në 20 lekë.

“Pesë artikuj të marrim ne, 100 lekë duhet t’i llogarisim për qese. Është paturpësi. Çmimet kanë shkuar aty ku nuk mban më. Të blejmë edhe qeset me lekë? Sikur nuk shkon”, shprehen qyetatrërt.

Një nga tregtarët pohon se është i detyruar që qeset t’i jape me pagesë, pasi dhe për biznesin e tij është një kosto shtesë.

“Që prej datës 1 përdorim qese ekologjike. Kushton 10 lekë të reja. Nuk kemi çfarë bëjmë, vështirësi ka si gjithmonë”, thotë ai.

Qytetarët, duhet të shmangin përdorimin e qeseve, duke futur në qarkullim çanta rrobe, por në rastet kur është e nevojshme, do të përdorin qeset e prodhuara sipas standardeve të reja.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

TË FUNDIT

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

Pse shqiptarët zgjedhin Anglinë? Flet përfaqësuesi i diasporës në Now

Daniel Nikolla, përfaqësuesi i diasporës thotë se qeveria shqiptare nuk ka ndërmarrë asnjë fushatë ndërgjegjësuese për të ndalur largimin e të rinjve, të cilët...

Kreshnik Spahiu: Tre ligjet gjermane që do ndihmojnë shqiptarët për t’u punësuar

Juristi Kreshnik Spahiu tregoi në “Now” me Erla Mëhillin tre projektligje që pritet të kalojnë në Bundestag dhe do ndihmojnë shqiptarët për t'u punësuar. Ata...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?