Shumica e aleatëve të Abazoviç kundër Ballkanit të Hapur, thotë gazetarja Leka

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mali i Zi mori pjesë në punimet e nismës rajonale Ballkani i Hapur, zhvilluar në Ohër të Maqedonisë së Veriut më 7 dhe 8 qershor.

Kryeministri Dritan Abazoviç tha se Mali i Zi ende nuk e ka vendosur nëse do bëhet apo jo anëtare e kësaj nisme, por se ishte në rolin e vëzhguesit.

Gazetarja Ilmira Leka tha për emisionin “Mirëmëngjes” në “Euronews Albania”, se shumica e aleatëve të Abazoviç, partitë pro malazeze nuk e mbështesin këtë nismë.

Sipas saj, Abazoviç nuk do ta ketë shumicën në parlament në lidhje me këtë çështje.

“Aleatët e tjerë të Abazoviç, partitë pro malazeze janë kundër kësaj iniciative. Abazoviç nuk do të ketë shumicën apo përkrahjen e duhur”, tha ajo.

Sipas Lekës, opozita pro serbe është pro Ballkanit të Hapur, teksa shtoi se kjo nismë favorizon më së shumti Serbinë.

Në punimet e Ballkanit të Hapur, morën pjesë Shqipëria, Serbia, Maqedonia e Veriut dhe iu bashkuan si vëzhgues Mali i Zi e Bosnje dhe Hercegovina.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

TË FUNDIT

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

Indi/ 36 të vdekur në një ditë nga rrufetë dhe përmbytjet

Moti i keq dhe rrufetë kanë vrarë 36 njerëz brenda një dite në shtetin verior të Indisë Uttar Pradesh, thanë autoritetet. Të paktën 24 prej tyre vdiqën...

Stuhia vonon lëshimin e raketës së NASA-së për në Hënë

Lëshimi i raketës më të fuqishme ndonjëherë të NASA-s është vonuar për shkak të një stuhie tropikale që mund të shndërrohet në një uragan. Raketa...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?