Analisti Shehu: Rajoni do te pësojë ndryshime, ka dy etni të mëdha, shqiptarët dhe serbët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Redi Shehu tha në “Now” me Erla Mëhillin se pas dy dekadave Ballkani Perëndimor do të jetë i ndarë në dy etni, shqiptarët dhe serbët.

Sipas analistit Shehu kjo është arsyeja pse kancelarja Merkel vizitoi pikërisht Shqipërinë dhe Serbinë, si vendet me etnitë më të mëdha në rajon.

“Logjika e konfiguracioneve etnike, logjika sesi gjërat në Ballkan janë të vendosura, pas një ose dy dekadave në Ballkan do të ketë ndryshime. Këtë e bazoj në ekszistencën e dy etnive të mëdha. Jo rastësisht Merkel ishte në Serbi dhe në Shqipëri”, u shpreh Redi Shehu.

Shqipëria dhe Serbia do të përfitojnë kështu edhe nga Open Balkan tha analisti Shehu, pasi “Open Balkan rrit interaktivitetin e etnive me njëra-tjetrën dhe kjo çon në një kompaktësi të identiteve në Ballkan”.

Për projektin Open Balkan Redi Shehu tha se është inerci e Procesit të Berlinit, por është projekt i krijuar jo nga gjermanët, por nga amerikanët.

SHBA e shtoi aktivitetin e saj në rajon menjëherë pasi Porcesi i Berlinit pati disa “ndalesa” dhe kjo për analistin Shehu nuk është rastësi, pasi përkon me kohën kur u krijua Open Balkan.

 

LEXONI GJITHASHTU:


 

Etiketimet

Drejtori i Pfizer infektohet COVID-19 

Drejtori i Përgjithshëm i Pfizer, Albert Burla, ka njoftuar sot se është pozitiv me COVID-19 dhe se ka simptoma shumë të lehta, raporton Reuters. Burla,...

Qytetarët ndezin qirinj për viktimat e tragjedisë në Mal të Zi

Cetinjasit sonte kanë nderuar bashkëqytetarët e tyre të vdekur në ngjarjen tragjike të 12 gushtit, duke ndezur qirinj në nderim të viktimave. Qytetarët kanë filluar...

29-vjeçarja përplas me makinë 3 persona, 5 ngjarjet kryesore

Aksident në Tiranë, 3 të lënduar Një aksident me tre të lënduar është shënuar të hënën në mbrëmje në Tiranë. Burime për Euronews Albania konfirmojnë...

TË FUNDIT

Drejtori i Pfizer infektohet COVID-19 

Drejtori i Përgjithshëm i Pfizer, Albert Burla, ka njoftuar sot se është pozitiv me COVID-19 dhe se ka simptoma shumë të lehta, raporton Reuters. Burla,...

Qytetarët ndezin qirinj për viktimat e tragjedisë në Mal të Zi

Cetinjasit sonte kanë nderuar bashkëqytetarët e tyre të vdekur në ngjarjen tragjike të 12 gushtit, duke ndezur qirinj në nderim të viktimave. Qytetarët kanë filluar...

29-vjeçarja përplas me makinë 3 persona, 5 ngjarjet kryesore

Aksident në Tiranë, 3 të lënduar Një aksident me tre të lënduar është shënuar të hënën në mbrëmje në Tiranë. Burime për Euronews Albania konfirmojnë...

Grabitet shtëpia e Mariah Carey-t

Një incident fatkeq i ka ndodhur këngëtares Mariah Carey ndërsa ishte me pushime. “Page Six” raporton se në korrik, ndërsa Carey ishte me pushime në...

‘Mashtrim kripto’, tre persona dëmtojnë thesarin francez

Autoritetet izraelite njoftuan sot se kanë arrestuar tre persona si pjesë e një hetimi për një mashtrim në shkallë të gjerë të kriptove që...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?