Analisti Shehu: Rajoni do te pësojë ndryshime, ka dy etni të mëdha, shqiptarët dhe serbët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Analisti Redi Shehu tha në “Now” me Erla Mëhillin se pas dy dekadave Ballkani Perëndimor do të jetë i ndarë në dy etni, shqiptarët dhe serbët.

Sipas analistit Shehu kjo është arsyeja pse kancelarja Merkel vizitoi pikërisht Shqipërinë dhe Serbinë, si vendet me etnitë më të mëdha në rajon.

“Logjika e konfiguracioneve etnike, logjika sesi gjërat në Ballkan janë të vendosura, pas një ose dy dekadave në Ballkan do të ketë ndryshime. Këtë e bazoj në ekszistencën e dy etnive të mëdha. Jo rastësisht Merkel ishte në Serbi dhe në Shqipëri”, u shpreh Redi Shehu.

Shqipëria dhe Serbia do të përfitojnë kështu edhe nga Open Balkan tha analisti Shehu, pasi “Open Balkan rrit interaktivitetin e etnive me njëra-tjetrën dhe kjo çon në një kompaktësi të identiteve në Ballkan”.

Për projektin Open Balkan Redi Shehu tha se është inerci e Procesit të Berlinit, por është projekt i krijuar jo nga gjermanët, por nga amerikanët.

SHBA e shtoi aktivitetin e saj në rajon menjëherë pasi Porcesi i Berlinit pati disa “ndalesa” dhe kjo për analistin Shehu nuk është rastësi, pasi përkon me kohën kur u krijua Open Balkan.

 

LEXONI GJITHASHTU:
Etiketimet

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

TË FUNDIT

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...