Redi Shehu: Vizita e Merkel tregon se Gjermania nuk heq dorë nga Ballkani

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Analisti Redi Shehu shprehet se kancelarja Angela Merkel është investuar për integrimin e Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian. Vizita në prag të lënies së detyrës sipas tij është për të treguar vazhdimësi.

Z. Shehu gjithashtu e sheh vizitën si një mesazh edhe për SHBA, duke treguar se Ballkani për Gjermaninë është i rëndësishëm. Analisti shtoi se gjatë administratës Trump u pa një duel i vërtetë mes Gjermanisë dhe SHBA-së.

“Ka pasur disa koncepte të ndryshme për Evropën dhe Ballkanin duke nisur nga NATO dhe ideja e ndryshimit të kufijve. Gjermani nuk heq dorë kollaj nga Ballkani”, tha ai.

Por gjithashtu analisti nënvizoi se përveç se qëllimi dhe ideja kanë qenë të mira, nuk ka arritje konkrete nga ana e Gjermanisë.

“Me Procesin e Berlinit u bë një gjë që nuk ishte arritur më parë që palët të uleshin në një tryezë, pra Shqipëria dhe Serbia. Pyetja është se mos ky proces i shërbeu më shumë marrëdhënieve Shqipëri-Serbi se sa Serbi-Kosovë”, deklaroi ai.


Etiketimet

VIDEO | Brenda furgonit me protestues nga Shkodra, s’mungojnë akuzat për Bashën

Demokratët e Shkodrës janë nisur nga qyteti verior në drejtim të Tiranës, për t'iu bashkuar protestës që do të zhvillohet në orën 19:00, në...

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

TË FUNDIT

VIDEO | Brenda furgonit me protestues nga Shkodra, s’mungojnë akuzat për Bashën

Demokratët e Shkodrës janë nisur nga qyteti verior në drejtim të Tiranës, për t'iu bashkuar protestës që do të zhvillohet në orën 19:00, në...

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...