Korrupsioni po dëmton klimën e biznesit, thotë biznesmeni amerikan

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Shqipëria përballet me një sërë problemesh që ndikojnë te klima e biznesit. Kështu u shpreh në “Now” Michael Granoff, kryetar i Bordit të Fondit Shqiptaro-Amerikan të Ndërmarrjeve si dhe Fondacionit Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim.

Sipas tij, informaliteti, korrupsioni apo sistemi i drejtësisë janë probleme të dukshme dhe nuk janë aspak të reja në asnjë vend të botës. Gjithë të sipërpërmendurat pengojnë përparimin ekonomik dhe e cenojnë atë, andaj është detyra e “qeverisë, partnerëve dhe institucioneve ndërkombëtare” t’i trajtojnë si çështje.

“Në përgjithësi, ajo që përpiqemi të bëjmë, sidomos nga një këndvështrim investues, është që së pari kemi një politikë tolerance zero. Duhet të jemi 100% të pastër në çdo gjë. Nuk do të bashkëpunojmë me askënd, në asnjë mënyrë, nëse ka ndonjë shenjë korrupsioni,” – deklaroi Granoff.

Shqipëria është treg i vogël dhe për biznesmenin është e kuptueshme që kompanitë e mëdha amerikane kur shohin botën thonë “po, duhet ta kemi në krye të listës Shqipërinë”.

Granoff i cili jeton në Shqipëri që nga viti 1995 ku prej atëherë dhe deri tani janë ndërruar 8 kryeministria, thotë se puna e tij nuk është të zgjedh kush është kryeministri por të punojë me këdo që qeveris vendin.

“Kur ata sillen në mënyrë dobi-prurëse, në lidhje me projektet tona, atëherë duam të bashkëpunojmë shumë ngushtë. Kur qeveria bën gjëra që bëhen pengesë për këtë, apo janë kundër kësaj, është pjesë e punës sime në fakt, t’iu them përse. Kështu që, del se kemi mundur të kemi një marrëdhënie goxha dobiprurëse me çdo qeveri në Shqipëri, që kur nisa nga puna. Dhe çdo opozitë. Pra, mundëm të gjenim gjuhën me secilën prej këtyre partive”, tha ai.

LEXONI GJITHASHTU:

Biznesmeni amerikan: Bashkëpunim i shëndoshë me politikanët, por jo kompromise

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Berisha specialist i dhunës”, deputetët e PS komentojnë protestën e opozitës

3 deputetë të Partisë Socialiste kanë komentuar për Euronews Albania protestën e sotme të opozitës. Petro Koçi është shprehur se Sali Berisha është specialist...

Ukraina i kërkon llogari Turqisë për anijen ruse

Ministria e Jashtme ukrainase tha të enjten se anija ruse e ngarkuar me grurë ukrainas është lejuar që të largohet nga porti turk, Karasu. Ukraina...

Lajçak: Jemi duke përgatitur një takim mes Vuçiçit dhe Kurtit në korrik

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak deklaroi se vizita e tij në Prishtinë dhe Beograd u bë me idenë që...

TË FUNDIT

“Berisha specialist i dhunës”, deputetët e PS komentojnë protestën e opozitës

3 deputetë të Partisë Socialiste kanë komentuar për Euronews Albania protestën e sotme të opozitës. Petro Koçi është shprehur se Sali Berisha është specialist...

Ukraina i kërkon llogari Turqisë për anijen ruse

Ministria e Jashtme ukrainase tha të enjten se anija ruse e ngarkuar me grurë ukrainas është lejuar që të largohet nga porti turk, Karasu. Ukraina...

Lajçak: Jemi duke përgatitur një takim mes Vuçiçit dhe Kurtit në korrik

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak deklaroi se vizita e tij në Prishtinë dhe Beograd u bë me idenë që...

Edhe 10 ditë bojkot për masat e sigurisë, avokatët kërkojnë protestë para KLGJ

Dhoma Kombëtare e Avokatisë (DHKA) ka vendosur këtë të mërkurë, zgjatjen e bojkotit për seancave e masave të sigurisë edhe për 10 ditë të...