‘Dy opsionet si mund të hyjë Berisha në zgjedhje’ sipas analistit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Analisti, Plator Nesturi thotë se përçarja në Partinë Demokratike do të çojë në krijimin e dy forcave politike brenda saj.

Retorika e ashpër tha ai përjashton mundësinë e një rruge për të gjetur bashkëpunim mes Lulzim Bashës dhe Sali Berishës.

“Minimalisht kjo do të sjellë dy subjekte politike që do të jenë në luftë me njëra-tjetrën dhe jo me mazhorancën”, tha Nesturi.

Analisti parashikon se nëse Basha dhe Berisha do të garojnë me forca të ndryshme politike në zgjedhje, të dy bashkë nuk do të arrijnë të mbledhin dot aq vota sa PD dikur.

Sipas Nesturit kriza brenda PD ka qenë e pranishme prej kohësh por ishin mbyllur sytë dhe pezullimi i Berishës solli ‘plasjen’.

Zgjedhjet e pjesshme lokale, Nesturi i cilëson një element ku të dy palët mund të reflektojnë për të gjetur zgjidhje.

Analisti thotë se Berisha mund të hyjë në zgjedhje me kandidatë me një sigël të re partiake ose duke paraqitur kandidatë të pavarur.

Sipas tij në të dy rastet opozita do të dalë e humbur dhe ky moment mund të shërbejë për të ulur përplasjet brenda PD dhe për të afruar dy palët.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore. Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të...

Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e...

Katër policë të lënduar nga protesta në Shkup, thotë ministri maqedonas

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski deklaroi se 4 policë janë lënduar, si pasojë e protestës së dhunshme në...

TË FUNDIT

‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore. Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të...

Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e...

Katër policë të lënduar nga protesta në Shkup, thotë ministri maqedonas

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski deklaroi se 4 policë janë lënduar, si pasojë e protestës së dhunshme në...

Protestuesit në Shkup godasin forcat policore në hyrje të Parlamentit

Protestues të shumtë janë mbledhur para godinës së Parlamentit të Maqedonisë së Veriut, ku protestohet kundër propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë. Ata...

Parlamenti i Bashkimit Evropian miraton hyrjen e Kroacisë në eurozonë

Deputetët e Parlamentit Evropian kanë votuar pro kërkesës së Kroacisë për t'u bërë anëtare e eurozonës, teksa vendimi do të zbatohet plotësisht vitin e...