Bylykbashi: Basha nuk mund t’i vendosë kushte Komisionit të Rithemelimit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lulzim Basha duhet të tërhiqej pas dorëheqjes si kryetar i PD-së, e jo të bënte një hap pas për të bërë një hap para. Kështu u shpreh në Now me Erla Mëhillin deputeti i PD-së Oerd Bylykbashi.

“Ai ka bërë një hap pas, por do të bëjë përsëri hapa para.  Ai konkludoi me humbje njëra pas tjetrës. Ai pas dorëheqjes duhet të ikte. Mund të kthehej kohë më pas. Basha ka thënë unë tërhiqem për të vazhduar”, u shpreh Bylykbashi.

Deklaratës së Bashës se Komisioni i Rithemelimit nuk po punon për bashkimin e PD-së, Bylykbashi iu përgjigj duke thënë se “sa më shumë Basha do të bëjë përpjekje për të destabilizuar grupin parlamentar të PD-së, aq më e përçarë do të jetë PD-ja”.

Bylykbashi tha se Lulzim Basha nuk mund t’i përcaktojë kushte askujt prej Komisionit të Rithemelimit.

Ankimimin e Enekelejd Alibeajt për vendimin e gjykatës që njohu Kuvendin e 11 dhjetorit, Bylykbashi e quan jo legjitim.

Bylykbashi thotë se Enkelejd Alibeaj “nuk është nënkryetar i PD-së dhe se PD nuk ka as kryetar e as nënkryetar”.

“Gjykata i njohu ndryshimet dhe Alibeaj nuk e ka këtë funksion”, tha ai.

Bylykbashi tha se organi që përfaqëson PD-në është Komisioni i Rithemelimit.

Ai tha se kërkesën për regjistrimin e Komisionit të Rithemelimit, e ka bërë ky komision dhe sqaroi pse sipas tij Alibeaj nuk ka të drejtë të ankimojë vendimin e gjykatës.

“Ligji parashikon se ankimi është akti me të cilin palët, ose pjesëmarrësit e tjerë në proces parashtrojnë kundërshtimet e tyre ndaj vendimit të Gjykatës. Palë e vetme në këtë proces ka qenë Komisioni i Rithemelimit”, sqaroi Bylykbashi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

TË FUNDIT

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

Pse shqiptarët zgjedhin Anglinë? Flet përfaqësuesi i diasporës në Now

Daniel Nikolla, përfaqësuesi i diasporës thotë se qeveria shqiptare nuk ka ndërmarrë asnjë fushatë ndërgjegjësuese për të ndalur largimin e të rinjve, të cilët...

Kreshnik Spahiu: Tre ligjet gjermane që do ndihmojnë shqiptarët për t’u punësuar

Juristi Kreshnik Spahiu tregoi në “Now” me Erla Mëhillin tre projektligje që pritet të kalojnë në Bundestag dhe do ndihmojnë shqiptarët për t'u punësuar. Ata...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?