Altin Hazizaj: Me termin familje abuzohet, edhe 2 persona gej janë një familje

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Aktivisti Altin Hazizaj thotë se Shqipëria hyn tek ato vende që ka bërë përparim për barazinë e njerëzve me orientime të ndryshme seksuale.

Hazizaj tha se të shtunën do të mbahet një paradë me sloganin ‘Ne jemi familje’.

Sipas tij në Shqipëri abuzohet me termin familje.

“Në fund të ditës edhe një nënë që ka dy fëmijë është një familje. Edhe dy persona gej janë një familje. Edhe dy persona heteroseksualë janë një familje. Familje është kushdo që jep dashuri dhe tregon kujdes për të rritur fëmijë”, tha ai

Sipas Hazizajt Parada është një gjysmë protestë dhe gjysmë moment festimi për personat që i përkasin komunitetit LGBTI.

LEXONI GJITHASHTU:

Kulluri: Fëmijët me një familje tradicionale rriten me më pak probleme

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...